Jarní výlety na Třebíčsku

Počasí letošního jara přímo vybízí k toulkám po přírodě i památkách. A nemusíme chodit daleko, abychom se pokochali krásami naší země! Třebíčsko je bohaté jak na krásné přírodní scenérie, tak na zajímavé historické památky.

Ať máme náš výčet přehlednější, rozdělíme si náš krásný mikroregion na na šest lokalit – Hrotovicko, Jaroměřicko, Jemnicko, Moravskobudějovicko, Náměšťsko a Třebíčsko. Dnes se podrobněji budeme věnovat právě Třebíčsku. V dalších článcích pak přineseme pozvánky i do dalších lokalit.

Třebíčsko – památky UNESCO i klidná příroda

Klasický vysočinský krajinný ráz s políčky na úpatí kopců, se shluky balvanů, s rybníky i potoky, se smíšenými lesíky i osamělými pokroucenými borovicemi – to je typický obrázek přírody Třebíčska, zejména jeho severní části. Počátky nejvýznamnějšího sídla oblasti – města Třebíče – souvisí s dávnou přemyslovskou kolonizací tehdy divokého kraje, kde byl v roce 1101 nad strategickým brodem přes řeku Jihlavu založen benediktinský klášter. Na obou březích řeky pak během staletí vyrostli město, pyšnící se dnes nejen souborem historických památek, zapsaných v roce 2003 na prestižní seznam UNESCO, ale i řadou dalších pamětihodností. Zároveň je však dnešní Třebíč moderním sídlem s vyspělou kulturní, sportovní i ekonomickou infrastrukturou, připraveným vyhovět vysokým nárokům jak svých obyvatel, tak i návštěvníků, jejichž počty rok od roku výrazně rostou.

Turistické cíle

Zámecký areál s bazilikou sv. Prokopa (UNESCO)

Židovská čtvrť se zadní synagogou a hřbitovem (UNESCO)

Městská věž, historické centrum a zbytky opevnění

Rozhledna a vodojem na vrchu Kostelíček

Muzeum Vysočiny Třebíč

Ekotechnické centrum Alternátor

Aquapark Laguna

Rozhledna Pekelný kopec

Cyklovýlety a pěší trasy

Město Třebíč také slouží jako strategický výchozí bod pro vycházky či vyjížďky na kole.

1) Vlakem a pěšky do divočiny Třebíč – Číchov

Číchov, Jalovec, zřícenina Střelište, Radonín, Černé lesy, Vyhlídka pod Malínem, Bransouze Bransouze – Třebíč vlak

Délka trasy: 15 km

Trasu z Číchova do Bransouz můžeme spojit také s výletem vlakem přímo z Třebíče. Vystoupíme na vlakové stanici v Číchově a dáme se doleva pod železničním mostem a po silnici do kopce směrem na Jalovec. Přírodní památka Jalovec slouží v zimní období jako lyžařský areál a nabízí krásné výhledy do okolní krajiny.

Poté se vydáme lesem kolem zříceniny hradu Střeliště. Jedná se však už jen o zbytků příkopů a valů a o jeho historii toho není příliš mnoho známo. Z lesa se pak kolem polí dostaneme do obce Radonín. Nad Radonínem se nachází Přírodní památka Na Kopaninách. Zbytek pastviny patří k jedné z posledních lokalit hořečku mnohotvárného českého. Mezi ním tu kvete vřes, hruštička prostřední, kociánek dvoudomý a vemeník dvoulistý. Pod stromy běžně najdeme borůvku černou.

Dále pokračujeme kolem malého rybníka do Černých lesů. Míjet zde budeme studánku U svaté trojice a poté výklenkovou kapli sv. Trojice. Na rozcestí u bodu záchrany odbočíme vpravo a projdeme kolem rekreačního střediska Černé lesy.

Poté pokračujeme lesem až do Bransouz, kde si můžeme po naší cestě odpočinout u místního koupaliště. K dispozici je zde i dětské hřiště a tenisové kurty.

Z vlakové stanice Bransouze se pak dostaneme vlakem pohodlně zpět do Třebíče, kde náš výlet končí.

2) Okolo Třebíče – výšlap po vyhlídkových místech

Typ výletu – pěší. Výchozí místo – Třebíč, infocentrum Národní dům

Délka: 15 km

Popis trasy: Nenáročný půldenní pěší výlet, vhodný pro rodiny s dětmi i pro seniory, s výchozím i cílovým bodem na Karlově náměstí v Třebíči. Milovníky zdravého pohybu a krásných výhledů jistě uspokojí návštěva tří atraktivních a zároveň zcela odlišných vyhlídkových míst – vodojemu na Strážné hoře, rozhledny na Pekelném kopci a historické městské věže. Během trasy mimo město Třebíč omezené možnosti občerstvení.

 Start: 

1. Třebíč, infocentrum Národní dům – informace o trase, mapa

2. 2 km Strážná hora (bývalý třebíčský vodojem s vyhlídkovou terasou, možnost prohlídky s výkladem), dále Libušiným údolím přes Janův mlýn a Terůvky.

3. 5 km Pekelný kopec 570 m.n.n. (moderní archtektonicky atraktivní rozhledna s výhledem do všech světových stran – vsup volný, v okolí Naučná stezka Pekelný kopec ), dále přes rozcestí Pod Pekelným kopcem ke křížku u silnice Slavice-Mikulovice.

4. 3,5 km Slavice (kostel sv. Jana Nepomuckého z 18. stol.)

5. 1,5 km rozcestník Stezka na Pekelný kopec

6. 3 km Třebíčská městská věž (historický památkový objekt – součást městského opevnění z poč. 14. století, výstup na ochoz, možnost komentované prohlídky, věž sousedí s farním chrámem sv. Martina)

Cíl:  Třebíč, Karlovo náměstí

3) Jihovýchodní Třebíčsko – za výhledy a poznáním

Typ výletu – kombinovaný, vlakem a na kole. Výchozí místo – Třebíč

Délka: 79 km (vlak Třebíč – Kralice nad Oslavou – 25 km, kolo Kralice – Třebíč – 54 km)

Popis trasy: Kombinovaný výlet, vhodný především pro rodiny s dětmi od 10 let s výchozím i cílovým bodem ve městě Třebíč. Atraktivní spojení vlakové a cyklo dopravy nadchne především malé kolisty. Trasa vede mírně náročným terénem, po málo frekventovaných vozovkách.  Během trasy množství zajímavých výhledů, prohlídkových příležitostí i možností občerstvení.

 Start:  Třebíč, vlakové nádraží

1.    25 km    Kralice, vlakové nádraží

2.   12 km    Mohelno (mohyla – hrob pravěkého bojovníka, výhledy na meandry řeky Jihlavy a Hadcovou step)

3.      6 km    Dukovany (nově zrekonstruovaný zámek, anglický park, možnost prohlídky, možnost občerstvení v zámecké restauraci)

4.    11 km    Hrotovice (zámek – nepřístupný, možnost občerstvení Restaurace U Floriánů)

5.      3 km   Dalešice (Postřižinský pivovar – prohlídka, možnost občerstvení v Pivovarské restauraci)

6.    10 km    Dolní Vilémovice (Rodný dům Jana Kubiše – možnost prohlídky)

4 km    Klučov (Klučovská hora – výhledy, přírodní rezervace Klučovský kopec – koniklec luční  )

Cíl:    8 km    Třebíč

4) Krajinou Vysočiny

Třebíč, Ptáčovský žleb, Ptáčov, Ptáčovský kopeček, Trnava, vodní nádrž Lubí, Nové Dvory, Hrádek, Třebíč

Délka trasy: 17 km

Procházku krajinou Vysočiny zahájíme přímo ve městě Třebíči, které je důležitým centrem oblasti Třebíčsko. V Třebíči bychom si určitě neměli nechat ujít návštěvu památek zapsaných na seznam UNESCO, a to baziliky sv. Prokopa a unikátní židovské čtvrti se hřbitovem. V Třebíči je však mnoho dalších turisticky zajímavých míst a okolní čistá příroda přímo vybízí k procházkám. Třebíč je město plné zeleně a parků a tak z centra města je to jen kousek do Radostínských sadů a dále do parku Lísčí, kudy se vydáme.

Cestou potkáme několik vyhlídek a po krátkém úseku kolem silnice si už budeme moci užívat krásu třebíčské krajiny v Ptáčovském žlebu. Poté budeme pokračovat kolem vodní nádrže Lubí přes Přírodní památku Ptáčovské rybníky až do Ptáčova. Zde vás může zaujmout socha sv. Václava z roku 1929 a kaple sv. Cyrila a Metoděje.

Poté nás cesta povede kolem nejstaršího chráněného území Třebíčska – Ptáčovského kopečku, který byl vyhlášen přírodní památkou v roce 1948 a vyskytuje se zde koniklec velkokvětý.

Další přírodní památku s výskytem koniklece, kterou cestou budeme míjet, je Kobylinec. Odtud je to už jen kousek do Trnavy, která leží na soutoku potoků Březinka a Klapůvka. Místní kostel sv. Petra a Pavla byl vybudován ve 2. pol. 17. století.

Z Trnavy se budeme vracet Přírodním parkem Třebíčsko kolem vodní nádrže Lubí zpět do Třebíče. V Třebíči projdeme částí Nové dvory a procházku zakončíme výhledem z parku Hrádek, který nabízí pohled na město a jeho židovskou část.

Tak vyberete si některý z výletů? ;-) Příště budeme pokračovat další lokalitou našeho regionu.

A které výlety po okrese Třebíč už máme za sebou? Mrkněte na předešlé články:

Náměšťsko

Hrotovicko

Jaroměřicko

Zdroj:

http://www.trebicsko-moravskavysocina.cz/tipy-na-vylet/

Autor příspěvku: Veronika Billová Rivolová