Není zvěř jako zvěř

Slyšeli jste o nové kampani #NeniZverJakoZver ?
Právě odstartovala v Krkonošském národním parku. Co to vlastně je? Proč se to dělá? A jaký to má účel?

Několik milionů lidí ročně navštíví KRNAP, kde se vydají na turistické výlety a nechávají za sebou památku, a to především velké množství odhozených odpadků. Samotné odpadky v přírodě a zvláště v té horské mohou způsobit škodu nejenom samotným zvířatům, ale hlavně samotné přírodě. Lidé po návštěvě v parku nechávají hlavně PET lahve, obaly od sušenek, igelitové sáčky, vlhčené ubrousky, plechovky, nedopalky od cigaret. Rozklad těchto odpadků je od 15  až do 250 let.  Každoročně se sejde parta dobrovolníků a pracovníků správy KRNAP, kteří v jarních měsících uklízí odpadky po lidech, kteří takto škodí přírodě. Při každoroční akci, která probíhá na začátku května sesbírají dobrovolníci a pracovníci KRNAP necelé tři tuny odpadků po jedné zimní sezóně! Je to až neuvěřitelné, že? Bohužel je to pravda.

Proto se pracovníci parku rozhodli, že upozorní návštěvníky na to, aby po nich v parku nezůstali žádné odpadky. Samotná příroda si s nimi totiž nedokáže sama poradit. V parku nikde nejsou umístěné žádné odpadkové koše, jako jsou třeba ve městech v parcích. Je to způsobeno tím, že do národního parku odpadkové koše nepatří! Jinak řečeno, co si na hory přineseš, to si taky odneseš.

 

Pracovníci proto vymysleli kampaň, ve které každý druh odpadků dostane své druhové a rodové jméno, které označuje i zvířata a rostliny. Nová čeleď  se bude jmenovat odpadkoušovitých. A jaké názvy mají? Nejčastější objevované odpadky mají názvy petlahvoně, odhozence, vlhčence ubrouskového, sáčkovce šustilku nebo obalíka sušenkovitého.

Chtěli byste se i vy připojit k této kampani a vymyslet nějaké jméno pro tyto škůdce krajin, lesů a hor? Určitě můžete! Stačí se podívat na FB stranky.

 

I v Krkonoších se bude možné potkat s kampaní na odpadkových koších na záchytných parkovištích a to ve formě plakátů a letáků u partnerů KRNAP a v dalších ubytovacích zařízeních a informačních střediscích.

Autor: Kateřina Naniová

Zdroj: https://www.facebook.com/nenizverjakozver/ 

Autor příspěvku: Veronika Billová Rivolová