Hrotovicko – co skrývá?

Je tu další pokračování s našimi výlety v okolí Třebíče. V  minulém článku jsme propátrali kulturně i přírodně bohaté Třebíčsko. Dnes se zblízka zahledíme do krajiny Hrotovicka, které má také co nabídnout!

Reliéf Hrotovicka je součástí Jevišovické pahorkatiny a tvoří její východní hranici. Severním a jižním okrajem území protékají řeky Jihlava a Rokytná a vytvářejí zde romantická hluboká údolí se zalesněnými i skalnatými svahy. Spádovým centrem regionu se šestnácti okolními obcemi je město Hrotovice. Jsou nejmladším a nejmenším městem Vysočiny, statut města získaly až v roce 1994. Dominantou města je původně renesanční zámek, který získal dnešní podobu v 18. století přestavbou s využitím barokních prvků. Nejstarším objektem ve městě je původně románský kostel svatého Vavřince, který byl v 17. století také barokně upraven. Okolí města nabízí bezpočet příležitostí pro pěší výlety, cykloturistiku i rekreační pobyty s ubytováním v krásné, nenarušené přírodě s všestranným sportovním a společenským využitím.

Turistické cíle

Zaniklá středověká ves s tvrzí Mstěnice

Zámek Valeč

Zámek Dukovany

Přírodní park Rokytná

Kostel sv. Vavřince a barokní sochy světců z 18. století

Zřícenina hradu Holoubek

Informační centrum JE Dukovany

Pivovar Dalešice

Co určitě navštívit?

MSTĚNICE

K nejvýznamnější turistické atraktivitě patří archeologický výzkum zaniklé středověké vsi Mstěnice,  která se nachází zhruba 4 km jižně od Hrotovic, kde turisté najdou základy původní tvrze a hospodářských stavení a informační tabule, které přibližují život středověké vesnice.  Ves byla vypálena vojsky Matyáše Korvína v roce 1468 při tažení uherských vojsk na Třebíč. Archeologický výzkum je v současné době již ukončen.

PIVOVAR DALEŠICE

Pivovar v Dalešicích byl založen zřejmě koncem 16. století, jeho nejstarší budovy pochází ze 17. století. V roce 1882 bylo panství i pivovar v Dalešicích odkoupeno Antonem Dreherem, který se postaral o jeho modernizaci. Po roce 1925 (kdy byl pivovar vyvlastněn) fungoval jako Družstevní pivovar a sodovkárna, za socialismu patřil podniku Pivovary a sladovny Praha, v roce 1977 byl ukončen jeho provoz. Pivovar chátral i po revoluci až do roku 1999, kdy byl odkoupen současnými majiteli, kteří pivovar zachránili a obnovili výrobu piva. V areálu se nachází hotel, restaurace a výstavní expozice. Pivovar je známý díky českému filmu Postřižiny, který v roce 1980 v Dalešicích natáčel Jiří Menzel.

ZÁMEK DUKOVANY

Pozdně barokní zámek v obci Dukovany prošel v letech 2015-2017 rozsáhlou rekonstrukcí. V rámci prohlídky s průvodcem můžete navštívit obytné prostory stavitelky zámku hraběnky Marie Brigity de Canal a seznámit se s historií tohoto kouzelného místa. Součástí trasy je i sál Pantehon s původními freskami z roku 1790. Anglický park je volně přístupný. Prohlídky zámecké expozice jsou možné po celý rok.

Přímo v zámku se nachází také stylová restaurace, pension a prostory pro společenské akce (svatby, oslavy, firemní školení…).

Cyklovýlety a pěší trasy

1) Za historií i krásami údolí řeky Jihlavy

Hrotovice, Mstěnice, Rouchovany, Dukovany, Skryjský mlýn, Dalešice, Hrotovice

Délka trasy: 31 km

Další trasu začneme ve městě Hrotovice, které se nachází 20 km od Třebíče na jižním okraji Českomoravské vrchoviny. Dominantu města tvoří zámek, který byl v první třetině 18. století přestavěn a barokně upraven. Nejstarší stavbou v Hrotovicích je původně románský kostel sv. Vavřince, který byl v polovině 14. století goticky přestavěn a ve druhé polovině 17. století upraven barokně.

Vydáme se po cestě směrem na Rouchovany. Po cestě můžeme vidět zříceniny hrádku Mstěnice, který se nachází v okolí zaniklé středověké vsi Mstěnice. Nálezy dokládající osídlení území Mstěnic jsou z 10. století, byla zde nalezena ale i keramika datovaná už od 8. století.

Rouchovany pak nabízí odpočinek na koupališti, které je součástí kempu Rouchovany. Během sezóny si zde můžete zapůjčit lodičku nebo šlapadlo.

Poté se vydáme směrem na Dukovany. Míjet budeme rybník Olešná, až se dostaneme do blízkosti Jaderné elektrárny Dukovany. Zde můžete navštívit moderní informační centrum, které přibližuje bezpečný provoz i otázky jaderné energetiky. Přímo v Dukovanech nabízí možnost návštěvy opravený zámek  s expozicemi zámeckého bydlení.

Poté se vydáme po Pivovarské cyklostezce, která z velké části vede kolem vodní nádrže Mohelno. Cestou budeme míjet například zříceninu hradu Rabštejn nebo Skryjský mlýn, až dojedeme do Dalešic. Milovníci piva jistě ocení místní pivovar s muzeem rakousko-uherského pivovarnictví. V areálu dalešického pivovaru se natáčel oblíbený film Postřižiny.

2) Jihovýchodní Třebíčsko – Za výhledy a poznáním

Délka: 79 km (vlak Třebíč – Kralice nad Oslavou – 25 km, kolo Kralice – Třebíč – 54 km)

Popis trasy: Kombinovaný výlet, vhodný především pro rodiny s dětmi od 10 let s výchozím i cílovým bodem ve městě Třebíč. Atraktivní spojení vlakové a cyklo dopravy nadchne především malé kolisty. Trasa vede mírně náročným terénem, po málo frekventovaných vozovkách.  Během trasy množství zajímavých výhledů, prohlídkových příležitostí i možností občerstvení.

Start:  Třebíč, vlakové nádraží

1.    25 km    Kralice, vlakové nádraží

2.   12 km    Mohelno (mohyla – hrob pravěkého bojovníka, výhledy na meandry řeky Jihlavy a Hadcovou step)

3.      6 km    Dukovany (nově zrekonstruovaný zámek, anglický park, možnost prohlídky, možnost občerstvení v zámecké restauraci)

4.    11 km    Hrotovice (zámek – nepřístupný, možnost občerstvení Restaurace U Floriánů)

5.      3 km   Dalešice (Postřižinský pivovar – prohlídka, možnost občerstvení v Pivovarské restauraci)

6.    10 km    Dolní Vilémovice (Rodný dům Jana Kubiše – možnost prohlídky)

4 km    Klučov (Klučovská hora – výhledy, přírodní rezervace Klučovský kopec – koniklec luční  )

Cíl:    8 km    Třebíč

 

Tak vyberete si některý z výletů? ;-) Příště budeme pokračovat další lokalitou našeho regionu.

A které výlety po okrese Třebíč už máme za sebou? Mrkněte na předešlé články:

Náměšťsko

Třebíčsko

Jaroměřicko

Zdroj:

http://www.trebicsko-moravskavysocina.cz/tipy-na-vylet/

Autor příspěvku: Veronika Billová Rivolová