Chcete si dovolenou opravdu užít? Tak ji neplánujte

Zavřete oči a přemýšlejte o tom, jak vypadá vaše vysněná dovolená. Prázdná pláž s jemným pískem, kniha v jedné ruce, exotický nápoj v druhé a jediná věc, která někdy narušuje vaši pozornost, jsou zvuky šumivého moře.

Nyní otevřete oči a představte si následující situaci: ležící na moři na kamenné pláži, kolem vás létají neklidné děti, takže se nemůžete soustředit na čtení a vše, co slyšíte, je výběr nesnesitelné populární hudby, která vychází z přenosné reproduktory místních teenagerů.

Cítíte se zklamaní? Pochází z přeplánování dovolené, říká cestovatel a fotograf Geoffrey Morrison. Může to znít jako rozpor, ale zaručený způsob, jak vzít dobře vydělané dny volna, není jeho plánování. Nebo je naplánujte minimálně. Podle něj má několik výhod.

I když se na první pohled může zdát, že dovolená bez pevného harmonogramu a itineráře nevyhnutelně povede k chaosu cestovatele, zvažte následující skutečnosti:

Když rezervujete hotel nebo jiné ubytování pouze na první a poslední dny vaší cesty, nemusíte riskovat pobyt na místech, která se vám nelíbí. Jen si pamatujte, když jste odcházeli z místa, které jste chtěli prozkoumat, a kde jste se cítili dobře, kvůli rušnému plánu.

Také byste si měli být vědomi toho, že kvalita vaší dovolené nezávisí na tom, kolik míst se vám podařilo navštívit nebo kolik položek v průvodci se vám podařilo odškrtnout. Záleží jen na tom, jak jste se uvolnili a jak jste strávili dny volna.

A uvědomte si, že dovolená se zpětným stresem ve skutečnosti není dovolená. Zvažte tedy, zda je čas naplánovat méně. Přemýšlejte, jestli je lepší se ztratit na nových místech, než je aktivně hledat.

 

Autor: Jan Vejtasa

Zdroj: https://www.jakbytlepsi.cz/chcete-si-dovolenou-opravdu-uzit-tak-ji-neplanujte/

Autor příspěvku: Veronika Billová Rivolová