e-SALON | Veletrh čisté mobility 2019

Tentokrát pro vás máme opět připravenou reportáž. 15. listopadu 2019 v Praze na PVA EXPO Letňany začínal právě v tento den již druhý ročník e-SALONu, Veletrhu čisté mobility. Jak již možná tušíte, bude řeč o elektromobilech, ale také o elektrických kolech, lodích nebo letadlech.

Veletrh se rozpínal v areálu PVA EXPO Letňany celkem do tří hal. Jelikož je čistá mobilita čím dál více diskutovanější a populárnější téma, všechny ze zmíněných prostorů byly zaplněny stanovišti rozličných automobilek nebo jiných automotive firem. Prohlédnout jsme si přitom mohli ta „nejobyčejnější“ vozítka, nebo také sporťáky od světoznámých výrobců.

Metro Letňany, odtud míříme do PVA EXPO
Čistá mobilita? Proč teda nejet rovnou na (elektro)kole!

Namátkou můžeme jmenovat pár značek, mezi nimiž byla taková jména jako Jaguar, Mercedes-Benz, BMW nebo inovátoři v oblasti moderních technologií z americké Tesly. Tesla vozidla mají kupříkladu autopilotní řízení anebo interiér, který obsahuje jen jeden ovládací prvek – obrovskou LCD obrazovku místo palubní desky uprostřed.

Mimo tyto perfektní kousky (které jsou však zároveň pro některé z nás zatím takovým pěkným snem) jste tu mohli nalézt i malá studentská auta, „takové školní brašny do města“. O trošku dražší, ale neméně zajímavější, byl koncept auta zvaného „Mia“, které v České republice prodává akciová společnost SKD TRADE.

Ahoj, já jsem Mia

U vozidla, které můžete vidět výše, byl takový velmi zajímavý pán, který sršel zvláštním humorem a zápalem pro věc. Mimo jiné nám ukázal i to, jak vyřešit problém s elektromotorkou, která díky svému tichému elektromotoru správně „chlapácky“ nebublá – prostě tam dáte reproduktor a zvuk motoru pustíte uměle. Proč ne! V pozadí již zmíněný automobil Tesla, takové elektrické Ferrari.

Elektro-audio chopper

Dalším technologickým dílem, které si zde uvedeme zvlášť, je automobil StudentCar SCX, na jehož vývoji se mimo jiné podíleli také studenti Technické univerzity Ostrava. Jedná se o první český sportovní elektromobil a musím říci, že vypadá skutečně dobře.

StudentCar SCX
Moc pěkné …
Povídání o SCX

Dále jsme na veletrhu mohli spatřit také užitkové elektromobily, včetně velkých elektrododávek. Jednou bude třeba i pošta jezdit zelenou stezkou.

Závěrem naší fotoreportáže si můžete prohlédnout několik momentek doplněných tematickými komentáři. Musím říci, že e-SALON jsme si všichni dost užili a nových a zajímavých vjemů bylo opravdu dostatek. Osobně jsem zvědav, jaký vývojový směr automobilový průmysl nabere, když Veletrh čisté mobility v podstatě teprve začal a už teď nabídl takové množství podnětů.

Sdílejte článek!

Autor příspěvku: Libor Oliva

Je mi 19 let. Baví mě společenská témata – studuji na škole převážně humanitního zaměření a mimo sociologii mě zajímá také psychologie, ale taky média a obecně mechanismus fungování naší společnosti jako celku tvořeného jednotlivci. Fascinuje mě ta skutečnost několika miliard úplně odlišných příběhů a nejvíce ze všeho asi touha nalézt klíč ke společné existence ve vzájemném respektu a toleranci, jednotě v rozmanitosti. Mimo neustálé psaní všeho možného píšu taky písničky a hraju na pár nástrojů, občas i před lidmi. Celým mým životem tak nějak prolíná potřeba nalézt klíč k efektivní pedagogice a vzdělávání tak, abychom nemuseli neustále slyšet o tom, jak je systém školství špatný, ale naopak – mám vizi, že to jde jinak. S tím souvisí i můj zájem o (spolu)práci s dětmi a mladými lidmi, při které se snažím jednat podle zásad, které zodpovědnost z této činnosti plynoucí vyžaduje.