Kolikrát týdně používáte plastové tyčinky do uší? Víte z čeho jsou vyrobené a kde většina z nich končí? Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik zbytečného plastu se kolem Vás používá? Věděli jste, že většina plastů, která je všude okolo nás, není nikdy recyklována?
Boj s plastovým odpadem se vede i na úrovni celé Evropské unie. V rámci snah o omezení tohoto odpadu se koncem loňského roku dostala do poslední fáze vyjednávání směrnice, která by od roku 2021 zavedla zákaz plastových výrobků na jedno použití jako jsou brčka, příbory, talíře, obaly na potraviny nebo zmiňované tyčinky do uší.
Itálie v tomto ohledu unii předběhla a zákaz začala částečně uplatňovat už letos. Tyčinky do uší na italském trhu musí nyní být ze dřeva nebo jiných přírodních materiálů tak, aby byly kompostovatelné.
Už od začátku loňského roku smějí být v obchodech používány výhradně recyklovatelné plastové sáčky na ovoce, zeleninu, maso a ryby. Zákaz prodeje plastového nádobí a dalších jednorázových produktů má přijít za rok.
Itálie jako přímořský stát má na rychlejším odstraňování plastových odpadů velký zájem, protože odpady zamořují i tamní pobřeží. Sdružení na ochranu životního prostředí uvádí, že tyčinky do uší tvoří až devět procent odpadu sesbíraného na plážích.
Podívejte se, jak jsou oceány v dnešní době znečištěné plasty a co to způsobuje živočichům, kteří v něm žijí:
Autor: Svobodová Jana