Greta Thunberg, mluvčí nastávající změny

Pravděpodobně jste již slyšeli jméno dívky, jež patří mezi nejsledovanější a nejdiskutovanější osobnosti současnosti. Šestnáctiletá Greta Thunberg je svým neochvějným přesvědčením a vytrvalostí velmi elektrizující a výjimečnou osobností, jejíž slova provokují a zároveň výstižně reflektují rozcestník, při kterém dnes jako společnost stojíme.

Cesta Grety Thunberg za celosvětovým povědomím započala ve druhé polovině roku 2018, kdy dívka zahájila „školní stávku za klima“ („skolstrejk för klimatet“). Právě s tímto heslem na transparentu trávila Greta několik týdnů před stockholmským parlamentem a jejím přáním bylo setrvat v daném úsilí až do konání nadcházejících švédských parlamentních voleb.

Přítomnost tehdy patnáctileté školačky apelující na politiky v praktickém a skutečně funkčním jednání ohledně udržení ohřátí planety pod hranicí 1,5 °C vzbudila přirozeně velkou pozornost celé řady médií a díky tomuto zájmu se environmentální problematika dostala na přední seznam opravdu hojně a emotivně diskutovaných témat. Po třítýdenní nepřítomnosti ve škole Greta pokračovala se stávkami každý pátek a inspirovala tím celé řady studentů v desítkách zemí (mimochodem – od pátku 20. září do pátku 27. září, tedy před pár dny, se konal Týden pro klima, www.tydenproklima.cz). Od pátečních stávek je také odvozen název mezinárodního hnutí FridaysForFuture.

Mladá aktivistka má mnoho příznivců po celém světě a posledních demonstrací za klima se zúčastnily statisíce lidí z více než 150 zemí. Tato čísla jsou stejně ohromující jako fakt, že zájem o ekologickou stopu člověka a možné udržitelný alternativy – jak se zdá – opravdu existuje. Pokud budete Gretu sledovat pozorně, můžete přitom spatřit, že její poselství v sobě obsahuje komplexní představu člověka odpovědného za svoji existenci. Za povšimnutí v této souvislosti stojí také její veganský způsob stravování.

Působení Grety Thunberg je některými lidmi označováno za projevy ekoterorismu a zelená politika pak za novodobý komunismus. Je třeba říci, že každý člověk má možnost svobodně nabýt určitého názoru a bylo by příliš jednoduché jeden z nich označit jako „dobrý“ a druhý jako „špatný“. Přesto cítím, že zesměšnění osoby – bez ohledu na její věk, pohlaví aj. – nepůsobí zrovna jako spásonosný postup. Velmi mě překvapuje průběh nenávistné vlny, jež se na mladou aktivistku z některých míst snáší, jako její příznivce jsem však bez ohledu na jakékoliv reakce připraven nést veškerou formu podobně omezené diskreditace vydávané za racionální úvahy. Osobně se totiž za komunistu ani sociálního inženýra nepovažuji a ve vytrvalosti a nezlomném přesvědčení této dívky vidím dosud neslyšený hlas budoucnosti. I všudypřítomný cynismus má totiž svůj konec a úpěnlivá snaha překrýt okolní svět v roucho lhostejnosti nikdy nezůstane bez zpětné vazby.

Autor: Libor Oliva

Zdroje: vlastní zkušenost, https://plus.rozhlas.cz/s-gretou-prichazeji-ti-kteri-chteji-znicit-nas-tradicni-svet-tvrdi-strejcek-z-8079714

Sdílejte článek!

Autor příspěvku: Libor Oliva

Je mi 19 let. Baví mě společenská témata – studuji na škole převážně humanitního zaměření a mimo sociologii mě zajímá také psychologie, ale taky média a obecně mechanismus fungování naší společnosti jako celku tvořeného jednotlivci. Fascinuje mě ta skutečnost několika miliard úplně odlišných příběhů a nejvíce ze všeho asi touha nalézt klíč ke společné existence ve vzájemném respektu a toleranci, jednotě v rozmanitosti. Mimo neustálé psaní všeho možného píšu taky písničky a hraju na pár nástrojů, občas i před lidmi. Celým mým životem tak nějak prolíná potřeba nalézt klíč k efektivní pedagogice a vzdělávání tak, abychom nemuseli neustále slyšet o tom, jak je systém školství špatný, ale naopak – mám vizi, že to jde jinak. S tím souvisí i můj zájem o (spolu)práci s dětmi a mladými lidmi, při které se snažím jednat podle zásad, které zodpovědnost z této činnosti plynoucí vyžaduje.