Brána do pekla

Slyšeli jste už někdy o Bráně do pekla? Víte, o co se jedná, kde se nachází nebo jak vznikla? Vede tato brána opravdu až do pekla? A proč vlastně dostala název Brána do pekla? Tato Brána do pekla opravdu existuje a vidět ji má možnost každý z nás.

Co to vlastně Brána do pekla je? 

Je to kráter,  na území Turkmenistánu uprostřed pouště Karakum nedaleko oázy Darvaza, ve kterém od roku 1971 hoří unikající zemní plyn.

Vznik

Kráter vznikl jako výsledek lidské činnosti, kdy zde v roce 1971 prováděli sovětští geologové průzkum ložiska zemního plynu. Během vrtání došlo k propadnutí podloží a vzniku kráteru o průměru 100 metrů a hloubce kolem 20 metrů. Dle vyjádření místních obyvatel sovětští geologové během vrtání narazili na podzemní jeskyni, do které se následně propadl strop. Došlo k proražení izolačních vrstev horniny, což umožnilo únik ložiska zemního plynu na zemský povrch.

Bezpečnostní opatření

Z důvodů bezpečnosti, aby se plyn nešířil do okolí, se sovětští geologové rozhodli v roce 1971 unikající plyn zapálit.

Původní představa geologů byla, že ložisko zemního plynu brzy vyhoří, což se ale nestalo, takže plyn uniká a hoří nepřetržitě již 48 let.

Turistická atrakce

Přestože vláda této středoasijské země už několikrát nařídila únik plynu nějak uzavřít, zatím se tak nestalo. Mezitím se navíc kráter stal jednou z největších turistických atrakcí země. Turisté z celého světa popisují tuto Pekelnou bránu jako tajemnou až strašidelnou.

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Br%C3%A1na_do_pekla

http://vtm.e15.cz/pekelna-brana-darvaza-uz-ctyricet-let-hori11

https://www.reflex.cz/clanek/fotogalerie/60888/brana-do-pekla-hori-po-vybuchu-plynu-uz-43-let-stala-se-z-ni-turisticka-atrakce.html

Odkaz k obrázku:

https://www.google.cz/search?q=br%C3%A1na+do+pekla&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjcg5XiqJrfAhXHJlAKHZTBCHQQ_AUIDigB&biw=1360&bih=657#imgdii=7fFqp95xxhCeNM:&imgrc=53OXSojzRKa9bM:

Autor příspěvku: Veronika Billová Rivolová