Chytří lidé vydělané peníze investují. Jak být jedním z nich?
„Podnikání jsem bral jako prostředek k tomu, abych vydělal peníze na život podle svých představ. Teď mám pocit, že mám peněz dost a mám různé koníčky, kterým se chci věnovat,“ řekl nedávno podnikatel John Vanhara, původně brněnský Jan Vaňhara. Díky službě Shipito, kterou rozjel v roce 2008, si můžete nechat poslat z amerických e-shopů cokoliv a z Vanhary se stal muž za vodou. Shipito už sice nevlastní, zato se z něj stal člověk, který začal investovat do nemovitostí a zabezpečovat se na celý život. Aby, pokud bude chtít, se mohl věnovat už jen těm koníčkům. Zní to jako pohádka, že?
A přitom je to skutečnost. Takže, jestli je vám nyní kolem 30 a plánujete se za nějakou dobu, dejme tomu deset let, zabezpečit tak, abyste už nemuseli každý den do práce, je podnikání asi jedinou seriózní radou, jak na to. Pokud tedy neočekáváte nějaké veliké dědictví či se vám nepodaří se vdát nebo oženit do hodně bohaté a zabezpečené rodiny.
Kolik budete potřebovat? Na to, abyste ve 40 sekli s prací a už si jen užívali, to budou při současné době dožití blížící se 80 letům ne jednotky, ale minimálně desítky milionů korun.
Matematika je to poměrně jednoduchá. Jestli jste si zvykli dejme tomu na 50 tisíc měsíčně a budete si chtít standard udržet, budete si muset na dalších 40 let vytvořit polštář alespoň 24 milionů korun, když počítáme minimální zhodnocování ve výši inflace. Není to zrovna málo, ale chytrým podnikáním se takové peníze vydělat dají. Začít se dá skutečně v jakémkoli oboru, stačí mít nápad, najít něco, co lidi potřebují, a mít odvahu se do toho pustit.
Velký balík se dá vydělat také na burze riskantním investováním. Chce to ovšem pořádný pytel štěstí a také zkušenosti. Můžete se pak směle pustit do spekulací na vývoj cen komodit nebo světových měn ve forexu, nejrizikovějším, ale také zároveň nejvýnosnějším způsobu obchodování. Jen pozor, burzovní „sázení“ se může stát lehce drogou, vydělávající investor se nechce vzdát adrenalinu z dalšího zisku, a když včas necukne, může také o všechno přijít. Prodat na vrcholu a odejít včas je umění.
A ještě je tu jedna možnost, jak si zajistit bezpracnou druhou půlku života. Sázení. Je málo lidí, kteří si alespoň jednou nevsadili ve sportce. Vidina získaných desítek milionů korun za investovanou dvacku je nakažlivá. Ale je také jen minimum těch, kteří takto ke štěstí přijdou. Jen pro orientaci, když během šesti let investujete do sportky každý měsíc 10 tisíc korun, máte za 720 tisíc korun a 36 tisíc slosování pravděpodobnost výhry 1 : 200. Lákavé? Tak hodně štěstí.
Chytří vydělané peníze investují dál
Blaze tomu, kdo nic nemá, nestará se, kam to schová, zní jedno staré přísloví. A je pravdivé, alespoň v tom smyslu, že vyděláním peněz to nekončí, o své finance se totiž musíte starat i dál.
Když je jen necháte v bance, pomalu, ale jistě ztrácí kvůli inflaci svou hodnotu. A protože úspěšní podnikatelé se naučili vydělané peníze točit, tedy investovat většinou do rozvoje své firmy, dělají to i po skončení podnikání. Investují do různých projektů, ale i na burze, případně zakládají nadace a věnují se charitě. I to je dobrý prostředek na zhodnocení, navíc pomůže dalším.
Když si John Vanhara plánoval čas na skutečné koníčky, které nemají s vyděláváním peněz nic společného, do nějakého nového projektu se podle svých slov vrhat neplánoval. „Pokud ale narazím na něco zajímavého, tak se uvidí,“ uvedl a věnuje se investicím do P2P půjček. Podobnou cestou jde i další český internetový podnikatel Pavel Matoušek, který stál u zrodu serveru AAApoptavka.cz, jehož větší část po šesti letech výhodně prodal, a přestože by si mohl po zbytek života jen užívat, dál se věnuje podnikání na internetu. Nebo třeba miliardář matematik Karel Janeček, který vydělal své první miliony prodejem softwaru na analýzu hry blackjack.
Přestože si začal vydělávat hraním v kasinu, měl vše dobře spočítané. A řízené riziko mu vyšlo. I když má nadosmrti vyděláno, místo užívání si nicnedělání založil několik nadací, pomáhá českým mladým vědcům, pracuje na novém volebním systému, učí na škole.
Jak investují čeští a slovenští dolaroví milionáři
- Prioritou je pro ně stále více bezpečnost investic. Za bezpečnou považují například zemědělskou půdu, a to v obou zemích. V Čechách ji preferuje 41 % a na Slovensku 18 %. Oproti loňskému roku je to navýšení o 7, respektive 3 %. Kupující neplánují na této půdě hospodařit ani ji nechtějí přeměnit ve stavební parcely. Jejich cílem je propojit pozemky do velkých celků a ty pak výhodně prodat nebo pronajmout.
- Stále rostoucí tendenci mají investice do startupů, v Česku 27 %, na Slovensku 26 %.
- Stálicí jsou investice do stavebních pozemků (v ČR 34 %, v SR 25 %) a do rezidenčních nemovitostí (v ČR 23 %, v SR 16 %).
- Z komodit si vede nejlépe zlato, které v průzkumu meziročně poskočilo v ČR z 3 % na 16 % a v SR z 9 % na 18 %. Důvodem je jednak výrazný pokles ceny a víra ve zlato jako likvidní investiční nástroj, který je fyzicky velmi dobře transportovatelný v případě naplnění černých scénářů vývoje (ruské vojenské aktivity nebo migrační krize).
Jak vypadá investiční portfolio dolarových milionářů?
- V obecné rovině je v oblasti investic trendem větší diverzifikace portfolia, vstřícnost k modernějším formám investování, větší otevřenost vůči společnosti a tím rostoucí zájem o filantropii a poptávka po likvidních investicích, které lze v případě rychle přeměnit na hotovost.
- Chtějí roční výnosy ze svých investic alespoň ve výši 4 až 5 %.
- V Česku začaly hlavní složku portfolia tvořit nemovitosti (27 %), akcie (23 %) a dluhopisy společně se směnkami (21 %). Na Slovensku představují až třetinovou (33 %) složku portfolia dluhopisy společně se směnkami, 26 % tvoří nemovitosti. Akcie, resp. podíly ve firmách mají u Slováků výrazně menší zastoupení (14 %).
- Hotovost tvořila jen 16 % investičního portfolia českých i slovenských dolarových milionářů.
Již druhým rokem považují čeští i slovenští dolaroví milionáři současnou ekonomickou situaci více za příležitost než za hrozbu pro své investice.
Investovat do nemovitostí můžete přímo, například tak, že koupíte byt, který následně pronajmete. Jste-li investor s významnější kupní silou, můžete koupit komerční nemovitost, jejíž příjem z pronájmu je zajištěn nájemními smlouvami. Pokud zvolíte tuhle cestu, je nezbytné mít znalosti a zkušenosti s výběrem vhodné nemovitosti, s akvizičním procesem, se správou nemovitostí, musíte se vyznat v právních, finančních a daňových otázkách s ní spojených. Existuje ale i varianta, že si zajistíte odborné poradenství. Náklady na uvedené činnosti pak musíte zahrnout do výsledného výnosu investice.
Zdroj: www.forbes.cz