Vyřizovat dokumenty a volit online?

Od léta 2018 funguje nový koncept komunikace občana a státu, tzv. eObčanka. Nově vydávané občanské průkazy v sobě mají zabudovaný čip, díky kterému možná budeme svědky velmi zajímavé budoucnosti v oblasti informačního propojení s úřady. Například založení živnosti online se tak nemusí jevit jako pouhá fantazie.

Koncept funguje již více než rok a zatím nabízí funkce spíše informačního charakteru – můžete si tak vyžádat informace o bezdlužnosti, informace o dávkách, výpis z rejstříku trestů nebo výpis trestných bodů řidiče. Mnohem lákavěji však působí plný potenciál eObčanky, jehož využití by mohlo nabídnout dosud nevídané zjednodušení způsobu jednání s orgány státní zprávy.

Představa, že bude mít každý občan také svůj ověřený elektronický podpis, který bude následně moci použít k libovolnému úkonu, jenž v současnosti vyžaduje fyzickou, mnohdy stresující přítomnost na příslušném úřadě, je skutečně vzrušující. Vize, že si jednou aktivujete čip eObčanky a z pohodlí domova pak pokaždé budete moci „oběhnout“ všechny úřady s vůní kávy, která ještě ani nestačila vychladnout, se mi velmi zamlouvá. Na možnost podávat dokumenty státu – a nejen je přijímat – si ještě nějakou chvíli zřejmě počkáme; zbývá proto doufat, že na budoucnost nebudeme čekat příliš dlouho.

Více informací naleznete přímo na Portálu veřejné zprávy (www.gov.cz).

Autor: Libor Oliva

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/elektronicka-obcanka-obcansky-prukaz-portal-urady.A180626_101436_domaci_ane

Autor příspěvku: Veronika Billová Rivolová