Umělá inteligence je slovní spojení, které se skloňuje v kontextu dvou scénářů. Budoucnost bohatá na lepší, výkonnější a autonomnější stroje a programy. Další je nebezpečí, které může lidstvu hrozit stejným nebezpečím jako jaderné zbraně. Co je to umělá inteligence a je důvod se jí obávat?
Umělá inteligence je počítačový program, který dokáže sám vytvářet myšlenky, učit se a obecně se vyrovnat ve schopnostech lidské mysli. V dnešní době se mluví o dvou milnících, které, podle vědců, nastanou. Prvním je umělá inteligence, která převezme lidskou práci. Lidé už za sebou mají několik období, kdy jejich práce byla nahrazena něčím modernějším. Tentokrát je to ale jiné. Všichni od dělníků v továrnách po inženýry a lékaře budou muset čelit modernějším, rychlejším a účinnějším postupům, diagnostice a analýze. Druhou část představuje stvoření tzv. Artificial general inteligence, neboli obecné umělé inteligence. Vědci přirovnávají zrod tohoto superinteligentního programu k objevení nového druhu na zemi s obrovským potenciálem. Tento milník bude nezastavitelný, jednou nastane. Důležité je zmínit, že nikdo neví, kdy přesně. Důležité je, že až nastane, lidé budou mít na výběr, jak se s umělou inteligencí vyrovnají. Buď zareagují pudově, a budou se ji snažit zničit, podobně jako dělníci v období průmyslové revoluce. Tato možnost ale zakóduje do učící se paměti umělé inteligence lidi jako agresivní bytosti, a tak vytvoří předpoklad pro stejně agresivní reakci ze strany umělé inteligence. Druhá možnost je společné soužití, kdy nám umělá inteligence bude ulehčovat život a rozvine náš potenciál. Vědci přirovnávají toto období ke starověkému Řecku, kdy velcí myslitelé, na jejichž myšlenkách stojí dnešní společnost, měli otroky a dostatek peněz na to, aby nemuseli pracovat, a tím pádem měli čas a energii na to rozvíjet filosofii, která dala základ všem moderním vědám.
Umělá inteligence tu bude co nevidět, nikdo ale neví, kdy přesně a co se stane, až dosáhne svého plného potenciálu. Opět bude záležet, jak se k této změně lidé postaví.
Autor: Jan Vejtasa
Zdroje:https://cs.wikipedia.org/wiki/Um%C4%9Bl%C3%A1_inteligence