Středoškoláci bojují za lepší životní prostředí

Středoškoláci i v České republice v poslední době začali s protesty proti nezodpovědnému ekologickému chování společnosti a vlády. Jak to začalo, kdo za tím stojí, a nechodí na páteční protesty jen proto, že je to záminka vynechat školu?

V srpnu 2018 začala patnáctiletá švédská dívka Greta Thunberg s protestem proti vládní politice, která podle ní nevede k zodpovědnému ekologickému chování. Nelíbilo se jí, že se ekologie na celostátní úrovni neřeší dostatečně, a proto se rozhodla, že s tím něco udělá. Po tři týdny začala protestovat před parlamentem své země. Nakonec dokázala získat mezinárodní pozornost a pátečních stávek se účastní desetitisíce studentů v mnoha zemích světa. Stávky se konají i v České republice. Minulý pátek se také zúčastnilo Gymnázium Třebíč.

Častá otázka na studenty je, jestli by na stávky chodili i v případě, že by se konali v sobotu. Odpověď studentů je jednoznačná, ano! Jen stávky by podle jejich názoru neměli takový dopad, a pozornost, která by jim byla věnovaná by nedokázala oslovit tolik lidí. A problém, na který se snaží upozornit je přece problém nás všech. Dopad na životní prostředí vycházející z lidské činnosti je masivní. Je důležité přírodě pomáhat, ne ji jen ničit.

 

Autor: Jan Vejtasa

Zdroj: https://www.fridaysforfuture.org/about

Sdílejte článek!

Autor příspěvku: Jan Vejtasa

Mojí hlavní charakteristickou vlastností je nadšení. Rád dělám cokoliv, co zahání nudu a boří rutinu, proto neposedím a zajímám se o všechno okolo sebe. Je mi 19 let a studuji Střední průmyslovou školu v Třebíči a mezi moje hlavní koníčky patří: angličtina, 3D tisk, psychologie, aktivity spojené s lidmi obecně, cestování, technologie, grafika a vlastně cokoliv, co je prostě zajímavé. Rád také organizuji a podílím se na vytváření akcí ať už v rámci školy, nebo různých zájmových kroužků. Také se zapojuji do příprav táborů a víkendovek pro mladé.