Pět mýtů o studiu v zahraničí

Dostat se na školu v zahraničí je moc složité. Je to drahé. Studují tam jen ti nejnadanější. Pokud podobnými argumenty zaháníte myšlenky na získání diplomu v zahraničí i vy, zbystřete. Kvalitní studium za hranicemi České republiky je dosažitelnější, než se na první pohled zdá.

 

 

 

 

 

Mýtus 1: V zahraničí studují jen geniální jedinci

Dostat se na univerzitu v zahraničí není tak komplikované, jak si lidé myslí. Existuje mnoho skvělých univerzit, které hledají mezinárodní studenty. Mít na škole studenty z mnoha různých států je často otázkou prestiže škol. Navíc řada univerzit u mezinárodních studentů hodnotí nejen konkrétní studijní výsledky, ale do velké míry také motivaci. S trochou úsilí se tak v podstatě kdokoliv může stát součástí mezinárodní třídy.

„Naše zkušenosti ukazují, že přibližně dvě třetiny přihlášených jsou přijaty na nejméně jednu univerzitu. Na zahraniční studenty ze zemí Evropské unie jsou většinou kladeny stejné požadavky jako na domácí studenty. Proč byste předpokládali, že řekněme lidé z Dánska nebo Velké Británie jsou chytřejší než ti z České republiky?“ přidává další argument Přemysl Chodura, zástupce Dream Foundation, která pomáhá studentům s výběrem vhodného zahraničního studia a procesem přihlášení.

Mýtus 2: Studium v zahraničí je drahé

Spousta lidí si myslí, že si studium v cizině nemohou dovolit. Mnohé státy jsou v tomto ohledu ke studentům velmi vstřícné. Například v Dánsku a ve Švédsku studenti z EU neplatí školné a k pokrytí nákladů na živobytí stačí během studia pracovat 10 – 15 hodin týdně. Ve Velké Británii a v Nizozemí si můžete na pokrytí školného vzít studentskou půjčku. Pokud v Nizozemí při škole pracujete, můžete dostat měsíční grant do výše 500 €. V mnoha zemích si můžete najít brigádu. Například v Dánsku je minimální hodinová mzda okolo 13 €. Zmíněné státy navíc ve valné většině nabízejí kvalitní a zajímavá studia, která mnohdy v Česku nenajdete. Spojení této skutečnosti a finanční podpory tak z některých zahraničních vysokých škol činí pro české studenty zajímavý cíl.

Mýtus 3: Velká Británie je jediným místem, kde lze studovat v angličtině

Kdepak – se zajímavými studijními programy v angličtině se setkáte také například v Dánsku, ve Švédsku, v Nizozemí, v Belgii a v mnoha dalších zemích. Ve třídách se tak běžně setkáte se spolužáky z nejrůznějších zemí, kteří na tom budou úplně stejně jako vy.

„Můj obor je kompletně vyučován v angličtině, v oboru nás studuje 25, ale z toho pouze sedm Dánů, takže prostředí je hodně mezinárodní. V Dánsku se vůbec se všemi bez problému domluvím anglicky, ale pokud člověk uvažuje o tom, že by se tu usadil, trocha dánštiny se určitě hodí. Naštěstí všichni cizinci mají možnost se po dobu tří let učit dánsky zdarma,“ dělí se o svou zkušenost Markéta Szelongová, která v Dánsku studuje obor Strategic Entrepreneurship. Studium tak představuje nejen získání odborných znalostí a významné zlepšení angličtiny, ale i příležitost najít si přátele z celého světa.

Mýtus 4: Výměnné pobyty = studium v zahraničí

Možná i vy jste si už někdy zpestřili léto jazykovou školou v zahraničí nebo při škole absolvovali krátkodobou studentskou výměnu. Tyto formy studia jsou většinou více zaměřeny na zkušenost ze života v zahraničí a poznávání místní kultury. Pokud ale vážně uvažujete o studiu v zahraničí, stojí za zvážení plnohodnotné studijní programy.

Rozdíl mezi zpravidla jednosemestrálním výměnným programem typu Socrates Erasmus a plnohodnotným studiem na zahraniční univerzitě poznáte samozřejmě i při promoci. Zatímco v prvním případě dostanete diplom od české vysoké školy, ve druhém případě vám plnohodnotný titul vydá přímo zahraniční univerzita, na které jste studovali. Navíc zahraniční vysoké školy podporují mezinárodní výměnu v podobných programech, jako ty české. Právo zúčastnit se výměnného pobytu tak máte i během studia v zahraničí. Pokud by vám tedy bylo například studium ve Švédsku málo, můžete se na některý semestr jet ohřát například na některou partnerskou školu ve Španělsku.

Mýtus 5: Přihlásit se ke studiu v zahraničí je komplikované

Na světě existuje přibližně 40 000 vysokoškolských institucí. Najít vhodnou školu nebo správný program může být náročné, pokud jste na to sami. Naštěstí se můžete vydat pohodlnější cestou a spolupracovat s organizacemi, které vám s výběrem vhodné univerzity pomohou. „Spolupracujeme pouze s ověřenými a kvalitními univerzitami. Při výběru dbáme na to, aby dané instituce měly zkušenosti s mezinárodními studenty, takže se studenti mohou cítit bezpečněji,“ dodává Chodura.

Zdroj: Jobs.cz 

Autor příspěvku: Veronika Billová Rivolová