Než se stihl vrátit, seznámila se s ním smrt

„Poslední kovboj, král country music, legenda českého country.“ Toto jsou nejznámější přezdívky českého country zpěváka, od kterého jistě každý z nás slyšel alespoň jednu píseň. Řeč je samozřejmě o Michalu Tučném.

Michal Tučný se narodil 11. ledna roku 1947 a už od dětství se věnoval muzice. Hrál na kytaru, zpíval, dokonce hrál ve školním dixielandu na bubny. Vyučil se prodavačem, jak také zmiňuje ve stejnojmenné písni, kterou nazpíval se skupinou Fešáci. Za pultem ovšem nezůstal a vydal se na hudební dráhu.

Nejdříve prošel řadou kapel různého zaměření, nakonec si ale našel styl svého srdce, country. Na konci 60. let minulého století se přidal ke skupině Greenhorns, se kterou nazpíval své první hity ( Červená řeka, El Paso). Poté přešel do nově vzniklé kapely Fešáci, kde nazpíval mimo jiné písně i písničku Prodavač. S touto kapelou dosahuje velkých úspěchů a koncertuje jak u nás, tak i ve světě. V roce 1980 dokonce zakládá svoji vlastní kapelu s názvem Tučňáci. Kapela se ovšem rozpustí, protože zdravotní stav Michala Tučného mu nedovolil zúčastnit se všech koncertů, a proto se některé z nich musely rušit.

Michal Tučný si v Hošticích otevřel hospůdku, kam zval své kamarády a amatérské uskupení z okolí. Taktéž snil o návratu na pódium. Tento sen se už nevyplnil, protože Michal Tučný zemřel v březnu roku 1995 na rakovinu jater. Je pochován na hřbitově v Hošticích, kde na jeho hrobě lze nalézt kamenný širák.

Nejslavnější hity: Prodavač, Báječná ženská, Pověste ho vejš, Poslední kovboj, Všichni jsou už v Mexiku, Tam u nebeských bran, Červená řeka, El Paso.

 

Zdroj: https://www.fdb.cz/lidi-zivotopis-biografie/22271-michal-tucny.html

Autor: Pavel Saitl

Autor příspěvku: Veronika Billová Rivolová