Jak se vždycky rozhodnout správně

Možná právě stojíte před těžkou životní situací a rozhodujete se o něčem opravdu důležitém. Může to být budoucí povolání, nabídka práce, výběr bytu, nebo cokoliv, co představuje důležitý životní krok. Jak si vybrat správně, když mají dvě možnosti svoje pro a proti a neexistuje jedna správná volba?

Rozhodování je složitý proces, který vyžaduje pozornost a vytížení celého mozku. Je tedy přirozené, že se naše tělo často snaží oddálit rozhodnutí na později, čímž nám sice šetří energii a nevystavuje nás něčemu nepříjemnému. Na druhou stranu ale vytváří prostor pro to, abychom nakonec museli rozhodovat ve stresu, ve chvíli, kdy už nebudeme mít možnost klidné volby.

Podle sociální psychologie je nutné se nějakým způsobem donutit k tomu se rozhodnout, jinak nás donutí okolnosti. Jak to ale udělat?

Zkuste si tenhle jednoduchý trik, který nutí Vaše podvědomí vytvořit rozhodnutí:

  1. Pojmenujte dvě možnosti, které máte. Je to nutné pro objasnění volby ve Vaší mysli.
  2. Vezměte si minci a rozhodněte, která volba odpovídá které straně.
  3. Je důležité, abyste souhlasili s tím, že budete dělat to, co říkají mince.
  4. Hoďte si minci a položte ji na zadní stranu ruky, druhou rukou ji zakryjte. Nedívejte se na výsledek.
  5. Zeptejte se sami sebe, viděli byste na minci radši rub, nebo líc?
  6. Vraťte minci zpět do kapsy, aniž byste se dívali, co na ní bylo. NEDÍVEJTE SE NA MINCI! MUSÍTE dát minci zpět, aniž byste věděli, jaký byl výsledek.
  7. VOLITELNÉ: Pokud nevíte, co chcete, podívejte se na minci.

 

Proč to funguje? Protože tato metoda na Vás vytváří tlak, a tím Vás nutí se rozhodnout. Vaše podvědomí pak samo zvolí, co doopravdy chcete. Místo logického rozhodnutí, které zklamalo, tak přichází do hry intuice.

 

Zdroj: https://www.quora.com/How-can-I-decide-easily

Autor: Jan Vejtasa

Autor příspěvku: Veronika Billová Rivolová