Vysoká škola, to je něco úplně jiného než střední. Prváci jsou z toho většinou dost vyjukaní. Někteří jsou opilí pocitem svobody. Celý rok nemusí nic dělat, do zkouškového je daleko. Další zase svědomitě pilují učebnice a zápočtový týden vítají nervovým kolapsem.
Jak zvládnout první zkouškové a nezhroutit se z toho?
1) Poraďte se se staršími spolužáky
Zkoušející bývají rok od roku stejní a zkoušky se taky moc neliší. Proto si zkuste udělat kamarády mezi spolužáky z vyšších ročníků a na všechno se jich vyptat. Mnoho z nich bude mít staré otázky někde uložené.
Když ne, prozradí vám aspoň, jací zkoušející jsou. Co nesnáší, co se jim líbí, co musíte určitě umět a na co se můžete vykašlat.
Konečně vám poradí i v tom, jak dlouho je potřeba se na zkoušku připravovat. Nenechte se zmást tím, že jste za celý rok nemuseli v předmětu nic dělat. O to těžší může zkouška být.
2) Dobře si všechno naplánujte
Dávat si všechny zkoušky najednou není dobrý nápad. Stejně jako není rozumné nechat je na poslední chvíli.
Pokud už víte, jak dlouho se na který předmět potřebujete učit, rozplánujte si, kolik času mezi jednotlivými zkouškami budete potřebovat na zvládnutí nového studia.
Předem počítejte s tím, že byste nějakou zkoušku nemuseli zvládnout, a nechte si čas na reparát.
Začněte zavčas. Pokud se budete učit den před zkouškou, jenom se druhý den budete zbytečně stresovat.
3) Najděte si učební skupinu
Pokud o sobě víte, že často prokrastinujete, zkuste se spojit se svými spolužáky a domluvit se na společném studiu. Pomůže vám to i jiným způsobem.
Víc hlav víc ví. Ostatní mají poznámky, které vy nemáte, četli knihy, které jste vy nečetli, znají odpovědi na otázky, které vy neznáte. Mohou vám ušetřit hodně času. Navíc, nikdy nic nepochopíte tak dobře, jako když to máte vysvětlit někomu druhému.
Samozřejmě, ne každému učení ve skupině vyhovuje, záleží hlavně na vašem učebním vzorci.
4) Nenechte se rušit
Při studiu nás toho ruší hodně. Většinou Facebook. Můžete vyzkoušet některý ze způsobů na blokování sociálních sítí, například tento. Jenomže po čase se vám Facebook vždycky aktivuje.
Moje kamarádka přišla s lepším způsobem. Odhlásila se ze všech sociálních sítí, předala mi hesla a řekla: „Změň mi hesla, dokud nedopíšu bakalářku.“ Za dva týdny ji měla hotovou. (Pozor, hesla k účtům dávejte jenom lidem, kterým doopravdy věříte, jinak nevíte, co s vaším účtem mohou provést.)
Abyste se vydrželi soustředit na studium, je také užitečné vypnout si telefon a nečíst si e-maily. Do sluchátek si můžete pustit nějakou hudbu, například Mozarta, který je pro studium ideální. Nebo vyzkoušejte mix přirozených zvuků, které nerozptylují, ale zároveň vám skýtají příjemné pozadí pro studium.
Pokud se učíte z papírů, ale pořád máte ve zvyku utíkat na internet, zkuste svobodu od internetu.
V extrémním případě si pak z počítače smažte všechny filmy a hry a jděte pryč z bytu, abyste se náhodou nerozhodli, že je načase začít místo učení s úklidem.
5) Dopřejte si pauzu
Během učení jsou důležité pravidelné pauzy. Mozek se nedokáže na jednu úlohu soustředit příliš dlouho.
Měli byste na sobě vypozorovat, jaký je váš učební vzorec, a podle toho se řídit. Někdo si potřebuje dát pauzu 5 minut každou půlhodinu, někdo 10 minut každou hodinu a někomu zase vyhovuje jet 2 hodiny v kuse a potom půl hodiny relaxovat.
Dejte si práci s vypozorováním vlastního učebního vzorce. Bude se vám to hodit po celý zbytek života, dokonce i v práci.
6) Sportem ku zdraví
Pohyb je důležitý. Zvláště o zkouškovém. Vyplavuje vám do těla endorfiny, prokrvuje mozek, lépe vám to díky němu myslí. Proto byste do učebního procesu měli zařadit pravidelný trénink, který vás baví a při kterém se uvolníte.
Cvičením se ale nesmíte zničit, jinak budete jen těžko pokračovat v učení. Trénovat byste měli stejně jako pít – s mírou.
7) Nepodlehněte stresu
Stres vám nepomůže. Brání vašemu mozku, aby se soustředil, a zanechá vás paralyzované strachem.
První obranou proti stresu je patřičná předpříprava.
Druhou obranou je dechové cvičení. Postavte se rovně, jednu ruku si dejte na hruď a druhou na břicho. S nádechem napočítejte do čtyř a dávejte pozor, abyste si dýchali do břicha (ruka na břiše se zvedá, ruka na hrudi se nepohne). Teď na 4 doby zadržte dech a na 4 doby zase vydechněte. Na 2 doby nedýchejte a potom pokračujte dokola. Do dvou minut se budete cítit klidnější.
Konečně, řekněte si, že o nic nejde. Na zkoušku máte 3 pokusy. Že poprvé selžete, nic neznamená. Alespoň si uvědomíte, co vás čeká, a příště se budete moci připravit lépe. Důležité je poučit se z chyb a nevzdávat se.
8) Dobře se vyspěte
Nesnažte se všechno dohnat noc před zkouškou. Lepší je se dobře vyspat a ráno to prostě zkusit. Mozek si pamatuje hodně věcí, má je uložené v podvědomí. Třeba budete mít štěstí a dostanete zrovna ty otázky, na které znáte odpovědi. Možné je cokoliv.
Když se ale budete celou noc šprtat, budete ráno jenom unavení. Mozek vám odmítne poslušnost, oči se budou zavírat. Snadno se vám pak může stát, že i když znáte odpověď na otázku, prostě si ji nedokážete vybavit.
9) Vložte si do hlavy pozitivní vzorec
Víte jak se při maturitě říká: „Pokud se budeš soustředit na otázku, kterou nechceš, dostaneš ji. Pokud se budeš soustředit na otázku, kterou chceš, dostaneš ji.“
Na vysoké škole to funguje stejně. Nesoustřeďte se na to, co nechcete, ale na to, co chcete.
Vložte si do hlavy pozitivní vzorec. Přesvědčte se, že zkoušku dáte. Nenechte se strhnout panikou svých spolužáků.
Zdroj: http://clanky.vzdelani.cz/jak-prezit-zkouskove-a-nehodit-si-masli-a5623
Tereza Kašková