Asi to zažil každý. Komentáře pod zprávami, kontroverzní témata ve skupinách na Facebooku nebo prostě jen člověk, který má diametrálně odlišný názor než je ten náš. Jak neztratit hlavu a nebýt naštvaný?
Tzv. checklist člověka, který přemýšlí, je součástí knihy Alana Jacobse Jak myslet?. Knihu samotnou mohu doporučit, vše podstatné ale shrnuje právě seznam bodů, které jsou důležité pro zachování chladné hlavy v diskuzích nejen online.
- Když vás někdo provokuje, neodpovídejte hned. Jděte se projít. Zapojte svoje tělo. Vaše tělo ví, jak žít. Nechte vaši mysl, aby si to připomněla. Racionální přemýšlení pak bude snazší.
- Nedebatujte pro vítězství, ale pro poučení. Mějte zájem o názor druhého, jakkoliv je vám cizí.
- Jak nejlépe to dokážete, online i v reálném světě, vyhněte se lidem, kteří přilévají olej do ohně.
- Zapamatujte si, že nemusíte komentovat vše, co komentují ostatní, abyste ukázali svoje hodnoty a správnost svého názoru.
- Za každých okolností a jakýmkoli způsobem se vždy snažte klonit k lidem, kteří pokládají za důležité mít opravdovou komunitu a kteří dokáží zvládnout nesouhlas bez hádky.
- Hledejte ty nejlepší a nejférovější lidi s jiným názorem, než je ten váš. Poslechněte si, co mají na srdci a opravdu to promyslete, cokoliv řeknou.
- Přemýšlejte o věcech, ke kterým máte odpor. Zkuste se na ně, opravdu upřímně, podívat z jiných pohledů.
- Někdy vám vaše intuice může pomoct, někdy je to ale jen rozptýlení od toho, na čem opravdu záleží.
- Když s někým debatujete a popisujte jejich názor (například když ho k něčemu přirovnáváte), snažte se popisovat v jejich jazyce.
V dnešním světě plném vyhrocených a radikálních názorů je těžké zachovat klid a nenechat se strhnout k impulzivní odpovědi. Je ale důležité si připomínat, že jsme všichni jen lidé, a že to nejdůležitější není, jakou stranu kdo volí, nebo o kom si co myslíme, ale spíše naše vzájemné vztahy.
Autor: Jan Vejtasa
Zdroj: Allan Jacobs: Jak myslet: Průvodce pro zmatené
ISBN: 0451499603