Jablko, které nikdy nedopadne…

 V úterý 31. března si jistě nadšenci do fyziky vzpomněli na Isaaca Newtona. V tento den zemřel, a proto by bylo dobré si připomenout, proč je tolik uznávaný ve světě Fyziky.

Angličan Isaac Newton nebyl ani narozen a už přišel o otce. Hospodaření doma ho moc nelákalo ani vesnická škola ho moc nezajímala, a tak si dělal podle svého, co chtěl. Školu nějak ukončil, dal se na vysokou školu Trinity College v Cambridge, kde se začal více zajímat o fyziku a matematiku. Když byla univerzita roku 1666 uzavřena kvůli moru, Newton studoval z domu optiku, mechaniku a gravitaci.

Všichni jistě známe jeho tři pohybové zákony (zákon setrvačnosti, zákon síly, zákon akce a reakce). O tyto tři zákony se fyzika opírala až do vzniku kvantové teorie. Isaac Newton též sepsal gravitační zákon a také sestrojil první zrcadlový dalekohled, který se používá ve většině hvězdářských observatoří.

Lidové rčení, které občas ve společnosti slýcháváme, nám říká, že jablko nepadá daleko od stromu. Myslí se tím, že jsme podobní našim rodičům, případně prarodičům. Newtonovi sice spadlo jablko na hlavu, ale pro svůj zápal do fyziky nikdy žádné jiné jablko nezplodil, a tak nikdy nikam nedopadne. Žil celý život sám, až do své smrti.

 

Zdroj: zivotopisyonline.cz

Autor: Pavel Saitl

Autor příspěvku: Veronika Billová Rivolová