GAUDEAMUS Brno 2019

Od úterý 22. do pátku 25. října se na brněnském výstavišti konal Evropský veletrh pomaturitního a celoživotního vzdělávání GAUDEAMUS Brno 2019. Připravili jsme pro vás krátkou reportáž o tom, jak tato událost probíhala a co jste si mohli odnést s sebou za užitečné postřehy při plánování další životní cesty.

Ať již se v současné době rozhodujete pro výběr vysoké školy nebo chcete zjistit, zdali je pro vás zrovna onen směr akademické dráhy ten pravý, skvělou příležitostí byl právě GAUDEAMUS. Účastnily se ho desítky vysokých škol z České i Slovenské republiky, mezi těmito univerzitami jste přitom mohli zaznamenat opravdu četný počet zahraničních konceptů. Ať již se jednalo a agentury, které vám dohodnou studium na Oxfordu, nebo o „vyvezené“ zahraniční školy (např. UNYP – University of New York in Prague), podnětných vjemů bylo všude okolo opravdu hodně.

Některé vysoké školy měly připravenou i hromadnou prezentaci na určeném stanovišti. Přednášeli zde především studenti daných škol a budoucí alma mater se snažili představit vstřícným a zajímavým způsobem. Mezi samotnými univerzitami bychom nalezli jednak velké a dlouhé roky (či staletí) zavedené instituce. Masarykova univerzita, Univerzita Karlova, Univerzita Palackého v Olomouci, ČVUT – to jsou jen některé školy, se kterými jste se mohli seznámit.

Pro někoho by ale mohly být mnohem zajímavější ty méně známé a specializované vysoké školy, fakulty a obory – mě osobně například velmi zaujala pražská VOŠ Scholastika, tedy vyšší odborná škola vizuální komunikace. I přes přítomnost neotřelých oborů se však do areálu BVV zdaleka nemohlo vydat desítky až stovky vzdělávacích komplexů, které jenom v Česku máme (a to ani nemluvíme o zahraničí). Dobrým průvodcem tak může v této situaci být starý známý Atlas školství.

Doufáme, že vám podobné akce jako GAUDEAMUS či souběžně probíhající PROFESIA DAYS v Praze pomohou při orientaci v budoucím směřování a přejeme hodně síly i štěstí vše zvládnout tak, jak si sami přejete a rozhodnete.

Autor: Libor Oliva

Zdroje: vlastní reportáž a fotografie, https://gaudeamus.cz/

Autor příspěvku: Veronika Billová Rivolová