Dr. Štrosmajer, Baron Prášil i vášnivý šachista

 Miloš Kopecký se už dávno poroučel do českého hereckého nebe. Stalo se tak 15. února roku 1996. Dr. Štrosmajer, Baron Prášil i vášnivý šachista, všechna slova spojuje jméno Miloše Kopeckého. Níže se nachází krátká vzpomínka na jeho život.

Rodiči M. Kopeckého byli Vladimír Kopecký a Marta Kopecká, která byla židovského původu. Když vypukla válka, otec  se s ní nechal rozvést, aby si zachoval živnost. Tímto činem nad ní prakticky vynesl rozsudek a Marta umřela v Osvětimi. Dokonce i sám Kopecký se na nějaký čas ocitl v nacistickém pracovním táboře.

Za svůj život vystřídal několik žen a své milenky netajil ani před svou manželkou. Celkem zplodil 2 dcery, Janu a Barboru.

Svoji hereckou kariéru započal ve Větrníku, následovala pak smršť dalších divadel, například: Divadlo satiry, činohra Národního divadla, městská divadla pražská. Nakonec se usadil v Divadle na Vinohradech. Většina lidí ho ovšem zná pro jeho filmové působení. Většinou představoval v komediích nezapomenutelné záporné postavy. Exceloval v rolích Baron Prášil ve stejnojmenném filmu, polního kuráta Katze z filmu Dobrý voják Švejk nebo hamižného rádce v pohádce Pyšná princezna.

Miloš Kopecký je jistě osobnost, která stojí za připomenutí ať už kvůli jeho pohnutému životnímu osudu nebo jeho brilantní kariéře herce.

 

Zdroj: osobnosti.cz

Autor: Pavel Saitl

 

Autor příspěvku: Veronika Billová Rivolová