ZOH 2018 v Pchjongčchangu jsou v plném proudu… Jak to vypadalo v předchozích letech?

Už týden žije sportovní svět převážně olympijskými hrami 2018, a to v jihokorejském Pchjongčchangu. Jaká je historie zimních olympijských her? A jaké pamatujeme největší úspěchy českých sportovců v posledních letech?

Zimní olympijské hry se konají každé čtyři roky a patří k největším sportovním událostem vůbec. Vše začalo v roce 1924 ve francouzském Chamonix, kam byli sezváni sportovci na Týden zimních sportů. Toto klání bylo zpětně roku 1925 označeno za I. zimní olympijské hry. Další hry následovaly vždy po čtyřech letech, ve stejných letech jako letní olympiáda. V letech 1940 a 1944 se ZOH měly konat v japonském Sapporu a v italské Cortině d’Ampezzo, ale obě tyto akce byly zrušeny kvůli probíhající druhé světové válce. Roku 1976 měl původně pořádat hry americký Denver, jenže ten to odmítl prostřednictvím státního referenda. Pořadatelstvím her byl tedy pověřen rakouský Innsbruck, který stále ještě udržoval infrastrukturu od ZOH 1964. Do roku 1992, kdy proběhla 16. zimní olympiáda, se zimní hry konaly vždy v týž rok jako hry letní. Poté bylo rozhodnuto periodu zimních her posunout o polovinu vůči hrám letním, a tak se 17. ZOH konaly už v roce 1994. Další hry se opět konají ve čtyřletém cyklu.

Zimní olympiádu zatím hostilo 11 států: čtyřikrát Spojené státy americké, třikrát Francie, dvakrát Itálie, Japonsko, Kanada, Norsko, Rakousko a Švýcarsko a jednou Jugoslávie, Německo a Rusko.

Právě probíhající ZOH hostí jihokorejský Pchjongčchang a další hry v roce 2022 čínský Peking.

Česká republika se na ZOH neztratí

I když jsme země poměrně malá, na každých olympijských hrách je o nás slyšet. Podívejte se na přehled posledních dvaceti let účasti našich sportovců na ZOH a jejich úspěchů. Také se dozvíte, co bylo v jednotlivých letech pro svět sportu nejzajímavější.

ZOH 1998 Nagano (Japonsko)

Premiérové zařazení snowboardingu na program her. Turnaje v ledním hokeji se poprvé zúčastnili nejlepší hráči světa včetně profesionálů a vítězem se stala Česká republika. Krasobruslařka Tara Lipinská vyhrála svou soutěž v 15 letech a stala se tak nejmladším olympijským vítězem v historii. K hrdinům her se vedle fenomenálního Dæhlieho z Norska zařadili zejména běžkyně na lyžích Larisa Lazutinováz Ruska a sáňkař Georg Hackl z Německa, který získal třetí zlatou olympijskou medaili v řadě za sebou.

ZOH 2002 Salt Lake City (USA)

Na program her se vrátil skeleton a nově se objevily závody v jízdě na bobech žen. Norský biatlonista Ole Einar Bjørndalen získal všechny 4 možné zlaté medaile. Finský sdruženář Samppa Lajunen zase vyhrál všechny 3 sdruženářské závody. 3 zlaté medaile vybojovala také chorvatská lyžařka Janica Kostelićová, která k nim přidala ještě jednu stříbrnou. Stříbrnou medaili v jízdě na saních získal Georg Hackl a stal se tak prvním sportovcem, který má ze své soutěže medaili z 5 po sobě jdoucích ZOH. Aleš Valenta v akrobatických skocích na lyžích skočil jako první v historii trojité salto s pěti vruty a stal se olympijským vítězem.

ZOH 2006 Turín (Itálie)

Na turnaji v ledním hokeji získala Česká republika bronz. Kateřina Neumannová vybojovala zlatou medaili v běhu na lyžích – 30 km volně s časem 1.22:25,4 a stříbrnou medaili v běhu na lyžích – 15 km kombinace s časem 42:50,6. Stříbro získal ještě Lukáš Bauer v běhu na lyžích – 15 km klasicky s časem 38:15,8. Nejvíce medailí získali němečtí sportovci (29).

ZOH 2010 Vancouver (Kanada)

Martina Sáblíková překvapivě triumfovala na kratší trati dlouhé 3000 metrů. Na stupních vítězů pak stanula Sáblíková v průběhu her ještě dvakrát. Své rychlobruslařské umění potvrdila i ve své parádní disciplíně na trati 5000 metrů. Dobruslila si na ní pro druhé zlato. Další medaile pro Českou republiku pocházely z běhu na lyžích. Lukáš Bauer vybojoval bronz strhujícím finišem v závodě na 15 kilometrů volnou technikou a třetí místo obsadilo i české kvarteto běžců na lyžích ve složení Martin Jakš, Lukáš Bauer, Jiří Magál a Martin Koukal v závodě štafet. Rovněž s bronzem se vrátila domů i slalomářka Šárka Záhrobská. České sjezdové lyžování se tak z olympijské medaile radovalo po 26 letech, neboť naposledy získala bronz ve sjezdu v Sarajevu Olga Charvátová-Křížová.

ZOH 2014 Soči (Rusko)

Výprava ČR získala celkem 8 medailí, což je nejvíce v historii samostatného Česka i Československa na zimních hrách. Zlaté medaile vybojovaly Martina Sáblíková (rychlobruslení) a Eva Samková (snowboard). Velký úspěch slavili i biatlonisté – veškeré další medaile (kromě ještě stříbrné Sáblíkové) inkasovali právě oni, jak muži, tak i ženy.

Pchjongčchang 2018

Zimní olympijské hry 2018, oficiálně XXIII. zimní olympijské hry se konají v jihokorejském Pchjongčchangu. Slavnostní zahájení proběhlo v pátek 9. února 2018, ukončení se pak uskuteční 25. února 2018.

V Jižní Koreji se uskutečňuje olympiáda již podruhé. V roce 1988 proběhly v hlavním městě Soulu XXIV. letní olympijské hry.

Pchjongčchang je tak třetí či čtvrté asijské město, které hostí zimní olympijské hry. Prvním asijským městem bylo Sapporo v Japonsku v roce 1972, druhým bylo japonské Nagano v roce 1998. Soči, kde se konaly Zimní olympijské hry 2014, může být dle různých výkladů počítáno jak do Evropy, tak do Asie.

Města, která chtěla hostit Zimní olympijské hry 2018, musela do 15. října 2009 podat kandidaturu. Kandidaturu podaly Pchjongčchang, Mnichov a Annecy. Mnichov již hostil Letní olympijské hry 1972 a bylo by to tak první město, které by hostilo Letní olympijské hry a Zimní olympijské hry. Pchjongčchang měl už zájem o pořádání zimních olympijských her 2010 a 2014, ale vždy o několik málo hlasů prohrál.

Členové výboru pak 6. července 2011 na 123. zasedání MOV v jihoafrickém Durbanu zvolili pořadatelem právě Pchjongčchang.

Olympijskou pochodeň zažehla herečka Katerina Lehouová (Lechuová). Jako první ze štafety pochodeň převzal řecký biatlonista Apostolos Angelis. V úterý 31. října 2017 doputovala do Korejské republiky, kde ji čekala 100 dní dlouhá cesta. Olympijská pochodeň urazila symbolických 2018 kilometrů a mělo si ji vystřídat 7500 lidí. Jako maskota ZOH 2018 organizátoři vybrali postavu z korejské lidové pohádky: tygra, který má představovat symbol důvěry a síly. Bílý tygr se jmenuje Suhorang, což v překladu znamená zhruba „ochranný tygr“.

Na XXIII. Zimních olympijských hrách se soutěží celkem v 15 sportovních odvětvích:

  • Alpské lyžování
  • Biatlon
  • Boby
  • Běh na lyžích
  • Curling
  • Krasobruslení
  • Akrobatické lyžování
  • Lední hokej
  • Saně
  • Severská kombinace
  • Short track
  • Skeleton
  • Skoky na lyžích
  • Snowboarding
  • Rychlobruslení

 

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Zimn%C3%AD_olympijsk%C3%A9_hry_2018

https://www.olympic.cz

Autor příspěvku: Veronika Billová Rivolová