Počet plastů na celém světe se neustále zvyšuje. Kolik % odpadu tvoří plast? Kolik plastu se vyrobí za jednu minutu na celém světě? Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik spotřebujete ročně plastu nebo co všechno je z plastu je vyrobeno?
Světová spotřeba plastových lahví je tak vysoká, že představuje pro planetu srovnatelnou hrozbu jako klimatické změny. Výroba PET lahví navíc pořád roste a státy je nestíhají recyklovat. Nejčastěji se plast používá na balení pitné vody. A to i v zemích, kde zdraví nezávadná voda teče z kohoutku.
Kolik plastu se vyrobí za jednu minutu na celém světě a jak se toto číslo zvětšuje?
Každou minutu si lidé po celé zemi koupí milion plastových lahví. Do roku 2021 toto číslo vzroste o dvacet procent. Většina plastového odpadu přitom končí na skládkách a ve světovém vodstvu.
Co je to rPET?
Ochránci životního prostředí v posledních letech tlačí na producenty plastových lahví, aby při jejich výrobě využívali takzvaný rPET. Jedná se o recyklovaný polyethylentereftalát. Původní materiál se čistí, mele a použije jako surovina pro nový plastový výrobek. Tímto postupem lze výrazně zredukovat plastový odpad. Podle potravinářských koncernů je však problémem, že velká část takto recyklovaného plastu posléze nesplňuje přísné hygienické normy.
Plasty pojídají i lidé.
Nezrecyklované lahve většinou končí na skládkách, v moři, v tělech ryb a podle odborníků nakonec i v jídelníčku lidí. V roce 2014 plavalo v oceánech podle studie zveřejněné v časopisu Science pět bilionů kusů z umělé hmoty. Plast se za nějakou dobu v moři rozloží na drobné částice známé jako mikroplast, který pak pojídají ryby a jiní živočichové. Každý rok skončí v mořích zhruba 5 až 13 milionů tun plastového odpadu. Jen jedno procento z něj přitom pluje na hladině. Zbytek se rozptýlí podél břehů, uvázne hluboko na dně nebo zůstane právě v tělech mořských organismů. Vědci se obávají, že v roce 2050 by v oceánech mohlo být víc plastů než ryb. Alespoň co se hmotnosti týče. Lidé, kteří mají rádi mořské plody, můžou pozřít až 11 000 drobných kousků mikroplastu ročně.
Fakta o znečištění moří a oceánů.
- Každý rok se do oceánu dostane více než 8 milionů tun plastů. To je jako kdyby se do moře každou minutu vyklopil plný nákladní vůz plastového odpadu. Plasty tvoří až 80 procent veškerého odpadu v mořích.
- Až 51 bilionů mikročástic plastů – 500krát více než je v naší galaxii hvězd – znečišťuje oceány a moře a vážně ohrožuje život v moři.
- Odpad v mořích poškozuje více než 800 druhů. 40 procent mořských savců a 44 procent druhů vodního ptactva trpí pozřením mořského odpadu.
Jak může pomoct každý z nás?
Alex a Andrew bývali nadšení surfaři. Začalo je ale štvát, že odložené surfy na březích nemohli občas najít mezi odpadky. To je přimělo, aby se začali potápět a sbírat odpadky ze dna. Tak vznikl projekt 4Ocean, který jen za minulý rok ulehčil oceánům v sedmi různých zemích světa bezmála o 40 tun odpadu. Do projektu se přitom může zapojit každý.
Projekt na záchranu moří a oceánů 4Ocean oficiálně odstartoval v lednu 2017. V únoru se na Floridě konal první veřejný úklid pláže, kterého se zúčastnilo přes 200 lidí. Společnými silami sesbírali více než 11 tun odpadků. O dva měsíce později představili Alex a Andrew na Den Země svůj první „sponzorský náramek“. Organizace 4Ocean se zavázala, že za každý prodaný kus její dobrovolníci vysbírají půl kilogramu odpadu z moře. Na své stránky pak umístila počítadlo hmotnosti sesbíraných odpadků.
Autor: Jana Svobodová
Zdroje:
http://www.osn.cz/fakta-o-znecisteni-mori-a-oceanu/
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/vice-nez-milion-pet-lahvi-kupujeme-kazdou-minutu-konci-v-oce/r~f387ec3c5cc011e79b340025900fea04/
https://zpravy.idnes.cz/plastovy-odpad-lahve-znecisteni-rust-produkce-fln-/zahranicni.aspx?c=A170629_133449_zahranicni_ert
https://www.flowee.cz/planeta/2322-nadsenci-z-4ocean-cisti-dna-mori-pomahaji-jim-naramky