Láska přes internet už není jen filmový výmysl

Dá se na seznamce najít životní partner? Ano. Zhruba po roce aktivního hledání. K životu ve dvou přirozeně inklinuje většina z nás: 85 % nezadaných by preferovalo být ve vztahu a lidé žijící v manželství jsou dlouhodobě šťastnější než ti, kteří žijí sami. Způsoby, kterými partnerské vztahy navazujeme, se ale během posledních několika generací výrazně proměnily. Jaké jsou šance najít svou „spřízněnou duši“ on-line?

Nad výběrem partnera máme jako jednotlivci výrazně větší kontrolu a díky technologiím i širší výběr potenciálních kandidátů. Snad i proto jsou hledání partnera a svobodný život mnohdy vykreslovány jako vzrušující období. Pro velkou část „singles“ je ale tato zkušenost mnohem náročnější, než se na první pohled může zdát: novému vztahu musí jít často naproti.

Uvědomit si, co je důležité, ale nemusí být jednoduchý proces: „Dlouho mi trvalo srovnat si, co vlastně hledám. Chodil jsem z rande na rande a věděl, že to pořád není ono. Co je „to ono“ jsem ale neuměl pojmenovat,“ říká Václav (28). Není nutné nadefinovat svého potenciálního partnera vlastnost po vlastnosti jako nákupní seznam. Zamyslet se ale nad tím, co by splňovat měl a kde zvládnete udělat kompromis, je dobrý první krok k navázání dalšího vztahu. Zkuste si popřemýšlet, s kým vám je dobře a proč, reflektujte i bývalé vztahy a hlavně, dejte si čas. Mluvte o tom s někým, komu důvěřujete. To vám pomůže utřídit si myšlenky.

Kde potkat lásku

Vytvořit si představu o tom, koho hledáte, je důležité. Ještě důležitější je ale někoho takového skutečně poznat. Místa, kde se s novými partnery seznamujeme, se v posledních dekádách výrazně proměnila.

  • V roce 1940 se většina (25 %) párů seznámila skrze rodinu, důležitým faktorem bylo i seznámení přes přátele (20 %) a ve škole (20 %).
  • O padesát let později kleslo seznámení přes rodinu i školu pod 10 %, narostl naopak vliv přátel (28 %).
  • V posledních dvou dekádách se velkou silou v seznamování stal i internet, přes který se nyní seznámí kolem 25 % párů.

Jeho vliv stále stoupá a pro sociodemografické skupiny s omezenějšími možnostmi seznamování, jako jsou homosexuálové nebo lidé ve vyšším středním věku, je internet nejčastějším místem seznámení. Pokud jste v situaci, která náhodnému seznámení přes přátele nebo v jiných situacích nepřeje, zkuste internet. Oprostěte se od stigmatu – internetová seznamka není pro zoufalé, ale pro ty, kteří chtějí svůj čas využít efektivně a v offline světě nemají tolik příležitostí pro seznámení, nebo pro ně běžná seznamovací místa, jako jsou bary a diskotéky, jednoduše nefungují.

Online seznamování

Na internetu filtr na lidi v podobě našich přátel, kolegů v práci nebo různých institucí nemáme a dostáváme se tak do kontaktu s lidmi, které bychom v reálném životě vůbec nepotkali. To nám výrazně rozšíří okruh potenciálních partnerů, ale někdy přinese i frustraci z kontaktu s lidmi, které bychom jako partnery nikdy nezvažovali.

Abyste mezi záplavou pro vás nezajímavých partnerů našli i ty zajímavé, je potřeba být hodně aktivní, ať jste žena nebo muž. Znamená to oslovovat lidi s profily, které vás zaujmou, nerozesílat stejnou zprávu všem, ale psát ji pro konkrétního člověka, a dobré konverzace celkem rychle překlopit do osobního setkání. Internet je skvělý nástroj, jak poznat více lidí, ale jestli se z vás stane pár, poznáte spíše nad kávou než za obrazovkou.

I samotné rande smluvené přes internet je trochu jiné: vidíte se vlastně s neznámým člověkem a konverzace většinou vyžaduje docela úsilí. Ideálně se setkejte v prostředí, které odpovídá zájmům vás obou a kde přirozeně nemusíte mluvit celou dobu, jako je třeba výstava, pouť nebo sport.

Bude to láska?

A hlavně nezapomeňte, že na prvním setkání nejdete rozpoznat, jestli se jedná o vašeho životního partnera. Stačí, když budete odcházet s tím, zda má nebo nemá smysl jít na druhé rande. Pokud během první schůzky přeskočí i jiskra, je to dobrá zpráva, ale pokud ne, není to nutně překážka pro další poznávání. S protějškem vás nepojí žádný předchozí kontakt, a tak je třeba počítat s tím, že zamilovanost může mít pomalejší nástup a že nejdříve vás bude pojit spíše přátelství. Spíše než nějaké velké city jsou zpočátku důležité oboustranné sympatie, pocit, že vás setkání bavilo, a chuť se zase vidět. Pokud to tak po první schůzce necítíte, rozhodně se do ničeho nenuťte a vraťte se do online světa domlouvat první rande s někým jiným.

Někdo má štěstí a na skvělého partnera z internetu narazí na druhé schůzce, většině lidí ale trvá navázání vztahu z internetu půl roku až rok aktivního hledání. Je dobré to zohlednit ve svých očekáváních a přistupovat k velkému množství nevydařených pokusů nikoliv jako k neúspěchu, ale jako k cenné zkušenosti. I když seznámení má díky internetu trochu jinou formu než známe z romantických filmů, výzkumy ukazují, že jakmile jednou svého partnera na internetu najdete, na délku nebo kvalitu vztahu nemá způsob seznámení žádný vliv.

Zdroj: www.psychologie.cz

Autor příspěvku: Veronika Billová Rivolová