Krokodil

Závislým se uživatel stane velmi rychle a velmi rychle také může následovat amputace končetin znehodnocených vpichy i smrt.

Krokodil se poprvé objevil roku 2002 na dálném východě a rychle se rozšířil do celého Ruska. Amerika v současnosti s touto drogou bojuje ve velkém, Evropa začíná být pomalu pohlcována a několik případů užití se objevilo už i u nás.

K roku 2010 byl počet uživatelů odhadován na několik set tisíc až jeden milion. Příčina tak masivního rozšíření je nasnadě: snadná dostupnost léků s obsahem kodeinu, které až do července 2012 byly v prodeji bez předpisu.

Velmi drsná droga způsobuje rohovatění kůže v okolí vpichů, vytváření velkých šupin s následným odlupováním. Takto na různých místech vznikající rány se postupně rozšiřují a prohlubují, až nakonec může dojít dokonce k obnažení kostí. Do ran dále vnikají závažné infekce, které se pak stávají častou příčinou smrti narkomanů.

Nástup drogy je velmi rychlý, závislost hodně těžká a léčení téměř nemožné. Z uživatele se stane chodící mrtvola, a to nejen vzhledem, ale i chováním. Nevratné poškození tkání a amputace hrozí už během měsíce, úmrtí může přijít asi za dva roky.

Smrtící složení Krokodilu:

Účinnou látkou je desomorfin, který se již dříve používal jako náhražka morfinu v lékařství, jelikož se tím předcházelo některým nežádoucím účinkům morfinu. Desomorfin se získává redukcí kodeinu obsaženého v lécích. Při výrobě drogy v podmínkách nelegálních amatérských laboratořích je však originální postup výroby zredukován do jednoho kroku, kdy při reakci kodeinu s fosforem a jódem vzniká kromě desomorfinu řada dalších produktů. Jedná se o methyldesomorfin, dihydro-3,6-dideoxymorfin a morfinan-4,5-epoxy-3-ol. Jako další složky drogy nabízené na černém trhu jsou udávány též benzín, ředidlo na barvy a kyselina chlorovodíková.

Zdroj: www.nicm.cz

Autor příspěvku: Jan Burda

Práce a aktivity pro děti a mládež mě naplňují bez ohledu na to jestli je dělám jako dobrovolník nebo jako zaměstnanec. Ícko je velkým koníčkem.