Zruší Facebook počet „lajků“?

Možná jste zaregistrovali informaci o tom, že se Facebook a tedy i „jeho“ Instagram chystá zrušit zobrazování počtu To se mi líbí u příspěvků uživatelů, na Novém Zélandu nebo třeba v Itálii dokonce k této změně již došlo. Co je motivem podobných záměrů? Pojďme se dnes na toto téma podívat blíže.

Facebook od podobného kroku – tedy od odstranění čísla, které oznamuje počet srdíček u vašeho příspěvku – jako následek očekává větší autenticitu uživatelského obsahu. Dále počítá s tím, že se lidé poté nebudou zaměřovat primárně na (pomíjivou) popularitu, ale kvalitu nebo individualitu ostatních i sebe samotných.

Sociální sítě nás svým charakterem občas učí zobrazovat vlastní život jen z té pozitivní, lepší stránky. Fotíme se pouze učesaní a s tím nejzářivějším úsměvem na tváří, sdílíme jen ty hezčí chvíle; tímto jednáním však nastavujeme poměrně necitlivé podmínky pro vlastní sebepojetí a z něj vycházející podobu vztahů s ostatními lidmi. Vyřeší toto porovnávání skrytí hodnocení fotek?

Domnívám se, že větší ryzost sociálních sítí by rozhodně nebyla na škodu a také sleduji jistý fakt, že ne každý si dovede nalézt na Facebooku nebo Instagramu to, co hledá. Timeline přehlcená dokonalými momentkami z pláže nebo Ameriky je jistě pěkná na pohled, ale taková povrchnost v nás podvědomě vzbuzuje dojem osobní nedostatečnosti, neschopnosti a bezvýznamnosti.

Vidím proto zamýšlený „upgrade“ jako dobrý krok, který má důvodný smysl. A co vy, jaký máte pocit ze sociálních sítí? Patříte mezi internetové oblíbence anebo outsidery? Ještě předtím, než si odpovíte, měli byste vědět jednu věc – počet likes nebo sharings nevypovídá vůbec nic o tom, kdo jste a jaké máte kvality. Nedělejte si s tím tedy příliš těžkou hlavu, i když to není vždy jednoduché.

Autor: Libor Oliva

Zdroj: https://digichef.cz/konec-falesne-metriky-instagram-a-facebook-prestanou-zobrazovat-pocet-liku

Autor příspěvku: Veronika Billová Rivolová