Vůle a jak na ni

Máte někdy pocit, že se Vám nic nechce, nebo že se nemůžete donutit k povinnostem? Chybí Vám pevná pevná vůle? Je vůle sval, který se dá vycvičit? Nebo spíš baterie, která se používáním vybíjí? Vyzkoušejte si jednoduchý test, který Vám prozradí to, jak je to u Vás.

 

Vědci zkoumající vůli se dělí na dvě skupiny. První skupina si myslí, že vůle je jako sněhová koule, např. pokud se ráno rozhodnete si udělat zdravou snídani a vynecháte příjemnější ale méně zdravou a s touto méně jednoduchou ale více “správnou” mentalitou budete pokračovat během dne, bude vaše vůle čím dál tím víc silnější. Nevýhodou ale je, že pokud pravidlo sněhové koule pořídíte byť jen jednou v malé věci, vaše koule se rozpadne, a dělat méně pohodlné rozhodnutí bude najednou těžší. Je tedy důležité dodržovat toto pravidlo v každém malém detailů. Pokaždé, když cítíte, že byste něco měli udělat, musíte to udělat.

 

Druhý přístup pracuje s myšlenkou, že lidská vůle je jako baterie, která se používáním vybíjí. Každým využitím vůle se vybíjí a pak nezbývá energie na důležité věci. Člověk s tímto “typem” vůle se potřebuje soustředit na věci, které jsou důležité, a vynechávat malá ne-příjemná rozhodnutí.

 

Pokud tedy zjistíte, který z těchto typů jste, můžete efektivněji ovládat svůj život. Zkuste si jedno ráno odepřít nějakou příjemnou možnost. Třeba stojíte na straně sněhové koule, nebo je vaše vůle spíše jako baterie.

 

Autor: Jan Vejtasa

Zdroj: https://curiosity.com/topics/is-self-control-a-learnable-skill-or-a-finite-resource-curiosity?utm_source=androidapp

Autor příspěvku: Veronika Billová Rivolová