Proč se neporovnávat

Tendence srovnávat se s ostatními je stejně lidská jako jakákoli jiná emoce. Ve své zkušenosti rozhodně nejsme sami. Je to však rozhodnutí, které z našich životů ukradne jen radost. A je to zvyk s četnými nedostatky. Jaké nevýhody sebou porovnávání přináší?

Srovnání je vždy nespravedlivé. Obvykle porovnáváme to nejhorší, co známe, s tím nejlepším, o kterém předpokládáme ostatní. Srovnání podle definice vyžaduje metriky, ale jen blázen věří, že každá dobrá věc může být spočítána (nebo změřena).

Srovnání nás okrádá o drahocenný čas. Každý z nás dostane 86 400 sekund každý den. A dokonce i použití jedné k porovnání sebe nebo vašich úspěchů s jiným je příliš mnoho sekund. Jsi příliš jedinečný na to, abys to mohl porovnat. Vaše dary a talenty, úspěchy, příspěvky a hodnota jsou pro vás a váš účel v tomto světě zcela jedinečné.

Nikdy se nelze správně porovnat s nikým jiným. Nemáte co získat, ale hodně co ztratit. Například: vaše hrdost, vaše důstojnost, váš pohon a vaše vášeň. Možný počet srovnání neexistuje. Zvyk nelze nikdy překonat dosažením úspěchu. Také se bude muset zaměřit na něco – nebo někoho jiného -. Srovnání se zaměřuje na nesprávného člověka. Můžete ovládat jeden život – svůj. Když se však neustále porovnáváme s ostatními, plýtváme drahocennou energií zaměřenou spíše na životy jiných lidí než na naše vlastní. Srovnání často vede k rozhořčení. Nelítost vůči ostatním a vůči sobě samým. Srovnání nás zbavuje radosti. Nepřidávají do našich životů žádnou hodnotu, význam ani naplnění. 

Porovnávání nám často jen ubližuje. Je důležité si v dnešní době uvědomit, že to co máme je často dost. Spokojenost s málem je klíčem k radosti.

Autor: Jan Vejtasa

Zdroj: https://www.becomingminimalist.com/compare-less/


Autor příspěvku: Veronika Billová Rivolová