Ničí cynismus náš život?

Cynismus je přirozená lidská vlastnost, která v rámci mechanismů lidské mysli má bezpečnostní smysl. Když nás zasáhne nějaká špatná situace, cynismus nám pomáhá se s ní nevyrovnávat hned, ale přehlédnout ji, a tím se neohrožovat depresí. Je tohle ale dlouhodobě zdravé? 

Negativita spojená s cynismem může být nakažlivá a svrhnout i lidi kolem nás. Vede nás k odcizení druhých, jednání nepřátelským způsobem nebo k sebeobraně a izolaci. V konečném důsledku je vždy v našem vlastním zájmu být otevřený a zranitelný, spíše než být oškliví nebo znehodnocovat lidi. Jedinou osobou, kterou můžeme ovládat, jsme my sami. Když jsme cyničtí, jsme ti, kdo trpí.

Je důležité přijmout, že vytváříme svět, ve kterém žijeme. Když kultivujeme soucit místo cynického otáčení, cítíme se lépe. Cítíme se blíže k lidem, na kterých nám záleží a k naplnění v nás. Otevřením a porozuměním se zbavíme vlastních destruktivních postojů a čerpáme to nejlepší z lidí kolem nás.

 

Cynismus je sice přirozená lidská vlastnost, to ale neznamená, že je pro člověka dlouhodobě zdravá. Doporučujeme proto se snažit složité životní situace prožít plně, a nevyhýbat se nepříjemným pocitům.

 

Autor: Jan Vejtasa

Zdroj: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/compassion-matters/201212/is-cynicism-ruining-your-life

 

Sdílejte článek!

Autor příspěvku: Jan Vejtasa

Mojí hlavní charakteristickou vlastností je nadšení. Rád dělám cokoliv, co zahání nudu a boří rutinu, proto neposedím a zajímám se o všechno okolo sebe. Je mi 19 let a studuji Střední průmyslovou školu v Třebíči a mezi moje hlavní koníčky patří: angličtina, 3D tisk, psychologie, aktivity spojené s lidmi obecně, cestování, technologie, grafika a vlastně cokoliv, co je prostě zajímavé. Rád také organizuji a podílím se na vytváření akcí ať už v rámci školy, nebo různých zájmových kroužků. Také se zapojuji do příprav táborů a víkendovek pro mladé.