Memes?!

Narazili jste někdy na internetu na vtipný obrázek s textem? Pak jste se stali součástí internetového fenoménu zvaného memes (čti míms). Jak to všechno začalo?

Meme jako fenomén můžeme nalézt již na samotných počátcích volně přístupného internetu. Už v roce 1993 americký právník Mike Godwin popsal konstrukci a život meme. Meme vzniká na základě obrázku, který je volně přístupný na internetu, a většinou nemá s myšlenkou, která je popsána v textu meme nic společného, až na emoci, kterou vyvolává. Memes mají také Darwinovský život, protože ty, které jsou dobré přežijí a vyšvihnou se na nejvyšší příčky oblíbenosti, zatímco ty špatné zapadnou v propadlišti dějin.

Výsledek obrázku pro české memes

Důvodů, proč jsou meme takovým fenoménem je hned několik. Ten nejhlavnější je ale nejspíše to, že meme je jednoduchý a rychlý způsob šíření humorných myšlenek, který, na rozdíl od vtipů, nevyžaduje od uživatele nudné čtení textu, ale přidává i vizuální informaci, na které je často zachycená emoce, která v textu tak nevynikne.

Výsledek obrázku pro české memes

Emoce by se dali označit za základ memes. Jsou totiž nezbytné k tomu, aby se lidé dokázali s vtipným obrázkem identifikovat. Může to být naštváný obličej dítěte, vystresovaný učitel, pes, který prosí,…Důležité je, aby byla emoce přenositelná.

Jedna z dalších charakteristik memes je jejich zařazení do cílových skupin. Na obrázcích se totiž často objevuje kontext, s kterým se dokáže identifikovat pouze určitá skupina (automobilové, vysokoškolské, brněnské, atd.).

 

 

Memes jsou bezpochyby fenoménem internetu od jeho založení. Nezáleží na tom, kolik vám je, odkud jste, nebo do jaké sociální skupiny patříte, určitě se tu najdou memes pro vás.

 

Autor: Jan Vejtasa

Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Internet_meme

Autor příspěvku: Veronika Billová Rivolová