Jak správně spát?

Spánek je jedna z nejdůležitějších částí dne a není radno ho podceňovat. Často se spánku věnujeme jen málo, nebo na něj kvůli povinnostem nezbývá tolik času. Jak se lépe vyspat a cítit se ráno zregenerovaně? Jaké kroky můžeme udělat ke zlepšení našeho spánku, a tak si zároveň zlepšit svoje tělesné i duševní zdraví?

Naše tělo funguje na naučených principech. Rádo si zvyká na režim, který mu nastavíme. Důležité je najít svůj režim, který nám sedí a pak jej každý den dodržovat. To znamená vstávat a chodit spát ve stejný čas každý den, i o víkendech. Řád pomáhá tělu se naučit čas regenerace, a tak i lépe dodávat energii po probuzení.

Stejně jako tělesná hygiena pomáhá čistit organismus. Relax a odpočinek bez aktivity je důležitý pro naši mysl. Pročištění myšlenek a zapomenutí nedůležitých věcí pomáhá tělu lépe přejít do stavu spánku. Vědci doporučují najít si svůj vlastní rituál, který děláme před spaním. Dobré je například lehké cvičení, sprchování, meditace a další aktivity, které pomáhají uvolnit myšlenky, stres a úzkost.

Co naopak může spánku uškodit je spánek během dne, který může vést k nespavosti ve správný čas spánku. Trávení času v posteli mimo spánek může také uškodit. Oddělte místo na práci a zábavu s místem odpočinku a spánku. Další věc, která škodí, je modré světlo produkované obrazovkami našich chytrých zařízení jako např. notebooků a mobilních telefonů. Pro lepší spánek můžete na chytrém telefonu použít aplikaci Blue light filter, která redukuje modré světlo a místo něj zabarví obrazovku do teplejších barev, což zvláště ve večerních hodinách pomáhá zmírňovat zatížení, které modré a studeně zabarvené světlo působí.

 

Spánek hraje velice důležitou roli v duševním i psychickém zdraví. Pomáhá pročišťovat myšlenky a regenerovat unavené tělo. Spát osm hodin denně a dodržovat odpočinkový režim je rozhodně dobrý článek do skládanky zdravého organismu.

 

 

 

Zdroje:

https://www.sleepfoundation.org/sleep-tools-tips/healthy-sleep-tips

https://www.healthline.com/nutrition/17-tips-to-sleep-better#section18

 

Autor: Jan Vejtasa

Autor příspěvku: Veronika Billová Rivolová