Jak si užít Vánoce bez stresu

Vánoce mohou být velmi stresující. Na mnohé z nás to tak i působí, protože musíme nakoupit ty správné dárky pro všechny blízké, nachystat štědrovečerní večeři, koupit a nazdobit stromeček a připravit celý dům i jeho obyvatele na to, že jsou tu svátky klidu a míru. Jak si opravdu užít mír a klid a přitom se nezbláznit?

 

Nenechte všechno na poslední chvíli

Je toho hodně, co se musí zvládnout, a proto může být odkládání povinností až na 23. prosince nebo dokonce až na Štědrý den opravdu katastrofální. Lepší než nakupovat všechny dárky v jeden den je rozvrhnout si, pro koho chci dnes koupit dárek a tím si nakupování užít. Při rychlém a zbrklém rozhodování ani nekoupíme ty nejlepší dárky, protože nezbude čas na přemýšlení a víc času strávíme nad tím, že ještě musíme koupit tolik dalších věcí.

Určete si Vánoční rozpočet

Vánoce jsou největší nákupní sezóna, a proto se každý marketingový expert snaží přesvědčit zákazníka, že jeho produkt je ten nejlepší a že impulzivní koupě je dobrý nápad. Do rozpočtu zanášejte všechny svoje výdaje a za žádnou cenu ho nepřekročte. Pomůže vám to bez rozmrzelosti sledovat rozbalování dárků.

Čas na odpočinek je důležitý

Ve stresových situacích, kdy nás čeká spousta povinností je těžké si představit čas, kdybychom jen odpočívali a nepřemýšleli o všem, co nás čeká. Psychologové doporučují dodržovat schéma 8 hodin spánku, 8 hodin práce a 8 hodin odpočinku. Byť je těžké se jen přiblížit k takovému ideálnímu stavu, rozhodně není zbytečné se alespoň snažit. Poslední, co o Vánocích chceme je vyhořet.

Čím více se strachujeme o dárky, rozpočet, nebo ozdoby, tím víc nám uniká opravdový význam Vánoc a jejich poselství. Je proto dobré si ujasnit a rozvrhnout všechny kroky, které nám mohou pomoci zvládnout sváteční období.

 

Autor: Jan Vejtasa

Zdroj:https://www.healthline.com/health-news/what-stresses-us-most-at-the-holidays-113015, https://www.daveramsey.com/blog/holiday-stress

 

Autor příspěvku: Veronika Billová Rivolová