Jak si uchovat informace v hlavě?

Některé informace se z mozku vytratí, jiné tam zůstanou uloženy hodně dlouho. Paměť začíná u smyslových vjemů. Pokud si chceme uchovat vzpomínky, musíme jim věnovat pozornost. Různé pachy a vůně v nás mohou vyvolávat vzpomínky, protože je máme spojené s dětství, nebo s člověkem, kterého jsme milovali. Naopak si nevybavíme zážitek našeho kolegy, který nám vyprávěl minulý týden, protože nás jeho vyprávění nebavilo a nijak nezaujalo. Chceme-li si dobře pamatovat, věnujme informaci či zážitku svou pozornost.

Lidé si často myslí, že když nemohou najít klíče, nebo zapomínají, pro co šli do oné místnosti, nebo když půl dne přemýšlejí, jestli zamknuli dveře od bytu či vytáhli žehličku z elektřiny, mají špatnou paměť. Není to tak. Jsou roztržití, mají v hlavě mnoho myšlenek a nejsou tady a teď. Jejich tělo je ještě v kuchyni a hlava už v práci. Přitom by stačilo být v přítomném okamžiku a veškeré činnosti by se dělaly lépe. Je to otázka disciplíny a práce sama na sobě.

Stres je jako struna na kytaře. Záleží na vás, jak ji napnete

Přirozený stres je součástí života, dokonce ho potřebujeme. Stres motivuje a aktivuje k výkonu. Velmi dobře to znají sportovci i manažeři. Představte si strunu na kytaře. Pokud je povolená, nevydává žádný tón. Když ji napneme, krásně zní. V případě, že ji utáhneme na kolíčku příliš, praskne. Toto utahování je stres. Potřebujeme určitou míru napětí. Důležité je tuto míru odhadnout a střídat napětí a uvolnění.

Informace filtrujte. Není potřeba si pamatovat vše.

Přesycení informacemi způsobuje kognitivní přetížení mozku, mozkovou únavu, chcete-li. Ještě před několika lety bylo na českých silnicích a dálnicích 2 226 billboardů. Informace na nás srší z internetu, televize, ráda, z tisku, od kolegů, z newsletterů, z mailů, z nástěnek, v MHD. Mozek má omezenou kapacitu a díky nastavenému filtru nás ochraňuje před přetížení. Nemusíme si pamatovat vše. Důležité je rozpoznat relevantní informaci. Musíme si dávat pozor na to, co podepisujeme, k čemu se na internetu zavazujeme, na jaké stanici v neznámém městě chceme vystoupit. Ve chvílích, kdy nedokážeme rozhodnout, co je pro nás důležité, nastává vnitřní zmatek a stres, mozek je unavený, nespolupracuje a my děláme chyby. Proto platí pravidlo Udělej méně a dostaneš více. Dělejte práci v blocích, ne vše na jednou, nepřeskakujte z jednoho na druhé a učte se vybírat důležité informace. Odpočinek pro mozek je spánek, relaxace, četba, sport a také hra. Sáhněte doma po pexesu nebo deskové hře.

Zdroj: Eva Fruhwirtová

Autor příspěvku: Veronika Billová Rivolová