Google zahájil boj proti prolhanosti internetu

Google nabízí svým uživatelům možnost kontroly věrohodnosti zpráv.

Společnost Google zaznamenala, že internet je plný lží, dezinformací a propagace násilí – a rozhodla se s tím něco dělat. Zavádí do svých vyhledávacích služeb algoritmus ClaimReview, který má návštěvníkům stránek umožnit posouzení informační hodnoty a věrohodnosti jejich informací.

Podle vyjádření Richarda Gingrase, zástupce šéfa zpravodajství na Googlu, je to reakce na rostoucí počet nepravd šířených během prezidentské kampaně v USA – zejména ze strany Donalda Trumpa – a zároveň snaha podpořit aktivisty, kteří se zaměřili na odhalování internetových podrazů (například FactCheck.org).

„Imponuje nám stále rostoucí komunita lidí, kteří se snaží oddělit pravdu od klamu. Lidí, kteří se stále řídí zavedenými kritérii toho, co je a co není pravda,“ vysvětlil Richard Gingras zájem Googlu o tuto problematiku. Bill Adair, profesor žurnalistiky na Duke University, zavedení algoritmu označil za „obrovský krok v ověřování faktů“.

Služba týkající se především automaticky agregovaného zpravodajství Google News je zatím dostupná pouze na internetu v angličtině – jak na počítačích, tak na mobilních zařízeních. Už dřív mohli uživatelé u zpráv vidět hodnotící oznámení typu „názor“, „lokální zdroj“, „často citováno“ atd., nyní ClaimReview přidá také odkaz s názvem Fact Check, kde bude mít zprávy na dané téma vybrané a seřazené podle věrohodnosti. Podklady pro vytvoření služby dodala organizace Schema.org, což je komunita zabývající se od roku 2011 problematikou strukturování informací na internetu. Podrobnosti o mechanismu Google neuvedl – podobně jako už tradičně neuvádí podrobnosti o kritériích umístění webů ve výsledcích vyhledávání.

Podle zástupců Googlu sice ClaimReview neznamená, že z Google News zmizí vylhané zprávy, jejich umístění se však podstatně ztíží. Upozornili také na možnost zdroje takových zpráv z vyhledávání zcela odstranit.

Zamořenost internetu pseudoinformacemi, dezinformacemi, nebo přímo výplody oddělení informační války některých států se stává pro euroamerickou civilizaci stále větším problémem. Na rozdíl od klasického tisku, rozhlasu či televize tu může obsah vkládat kdokoliv a pod jakýmkoliv krytím, přesto má mnoho lidí tendenci internetu věřit více než mainstreamovým médiím. Přitom jejich možnosti lhát jsou ve svobodné společnosti podstatně omezenější, než jaké mají neviditelní a nedohledatelní tvůrci internetového obsahu. Stále více se ukazuje, že internet je jedním z významných bojišť hybridní války a jeho destabilizující vliv na společnost je pořád ještě spíše podceňován.

Většina komentátorů proto v ClaimReview vidí krok správným směrem – ale poněkud opožděný. Upozorňují, že mezitím se většina dějů přesunula na sociální sítě, kde možnost kontroly věrohodnosti není v dohledu. Někteří také zpochybňují metody a kritéria výběru ClaimReview.

Zdroj: www.zahranicni.ihned.cz

Autor příspěvku: Veronika Billová Rivolová