Dokumenty pod širákem opět po roce v Třebíči!

Úspěšný projekt Dokumenty pod širákem, jehož iniciátorem je parta mladých lidí z Třebíče, se opět po roce vrací! Oproti loňsku nás však čeká několik novinek – změní se místo promítání a přibude možnost zábavného vyžití pro děti diváků.

„Na začátku našeho projektu byla jediná myšlenka. V Třebíči v létě není dost kulturně-vzdělávacích akcí pro mládež, které by se konaly venku. Proto jsme se rozhodli uspořádat promítání pod širákem. Můžete se tak těšit na celkem šest dokumentárních filmů z celé Evropy, a to během července a srpna,“ slibuje za organizátory Jakub Škoda. Promítání však samozřejmě není jen pro studenty a mladé lidi, cestu ke kvalitnímu dokumentu si jistě najdou různé generace. Pro rodiny s dětmi, které o prázdninách vydrží déle vzhůru, je dokonce připraven program.

Novinky v roce 2018

„Je to tak. Celá akce Dokumenty pod širákem se přesouvá do Centra volného času Hrubínka (Fr. Hrubína 753, Třebíč), na Hájek. Bude tak možnost mít otevřenou hernu pro děti diváků. Jeden z organizátorů se vždy bude pohybovat v budově a případně tak na děti dohlédne,“ vysvětluje dál Jakub.

Promítání začne vždy po setmění, to znamená kolem 21:00. Jednotlivé dokumenty mají stopáž cca hodinu a nějaké drobné, takže to není nijak časově náročný program.

Další novinkou je letos podávání nápojů, jako je třeba ZONka či voda. Posedíte tak v příjemném letním večeru u dobrého filmu a zároveň se osvěžíte.

Filmy tuzemské, z Itálie či Rumunska

A jaké filmy se budou „pod širákem“ promítat? Zde je seznam i s daty jednotlivých promítání.

Filmy

26.7. – Svět podle Daliborka (CZ, 2017)

2.8. – Děkujeme za déšť (NO, GB, 2017)

9.8. – Není úniku (NO, 2016)

16.8. – FUNNE: Dívky, které snily o moři (CRO, IT, 2016)

23.8. – Mrtvý národ (RO, 2017)

30.8. – Hotel Úsvit (SK, 2016)

Promítání bude probíhat vždy obdobně. Diváci se sejdou venku před areálem Hrubínky, posedají si ke stolečkům, na židle, do trávy… Na stole vždy najdou informační letáky o promítaném filmu. Někdo z organizátorů na začátku pronese úvodní slovo k filmu a dále se můžete nerušeně pohroužit do strastí i slastí hlavních hrdinů vybraných dokumentů.

Na závěr bude prostor pro diskusi a vaše názory na film a konkrétní problematiku. K dispozici budou i formuláře a propisky na zapsání zpětné vazby k filmu, která organizátorům slouží jako vodítko k výběru filmů do dalšího ročníku.

Všechny filmy pochází z filmového klubu KineDok, který pořadatelům snímky propůjčuje.

„Věříme, že mládež v našem městě je vděčná za akce tohoto typu, dokonce se po nich i sama ptá nebo má zájem organizovat něco takového. Proto jsme převzali iniciativu a rozhodli se vyhovět těmto požadavkům,“ říká na závěr Jakub. „Chceme, aby se z Dokumentů pod širákem stala tradiční akce a každým dalším rokem se rozšiřovala.“

Více informací a také jednotlivé události k promítaným filmům najdete na Facebooku projektu.

Autor příspěvku: Veronika Billová Rivolová