Do deseti let osídlíme Měsíc

Trvalá základna na měsíci.

Skupina technologických miliardářů ve spolupráci s vědci z americké NASA zvažuje vybudování stálé základny na Měsíci pro až deset lidí. Ti by získávali energii ze solárních panelů a využívaly by místní zdroje nerostných surovin a vodu, kterou zde zanechaly v podobě ledu komety.

Jako nejvhodnější místo pro vybudování základny, která by zde mohla vyrůst do deseti let, vytipovali vědci oblast v blízkosti kráteru Peary blízko severního pólu, které je osvětleno po celý měsíční den. Náklady na vybudování měsíční základy se přitom odhadují na přibližně 6,5 miliardy dolarů (157 miliard Kč), což je zlomek částky, kterou stál projekt Apollo a necelou promili každoročních výdajů americké vlády.

 

Mezi podnikateli, které podporují tento projekt, je řada těch, kteří již s vesmírnými lety mají zkušenosti. Patří mezi ně Elon Musk, jehož firma SpaceX již například dopravila zásoby na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) a loni v prosinci vynesla raketou Falcon 9 na oběžnou dráhu kolem Země jedenáct satelitů. Dalšími jsou například investor Steve Jurvetson, který investuje do soukromého dobývání vesmíru, a výrobce satelitů Planet Labs.

O vybudování stálé základny na měsíci se však zajímají nejen Američané. Podle lednového vyjádření šéfa Evropské vesmírné agentury (ESA) Jana Wörnera by mohla „měsíční vesnice“ nahradit ISS po skončení její životnosti. Základna by mohla vzniknout do roku 2030 a pomocí 3D tiskáren by jí z měsíčního prachu postavili roboti.

Zdroj: www.21stoleti.cz

Autor příspěvku: Veronika Billová Rivolová