Často slýchám o sociálních skupinách. Máme povědomí o tom, že je to nějaká „parta“ lidí, která se sdružuje z určitého společného zájmu či jiného důvodu. Ale jaké je podrobné dělení sociálních skupin? A jaké mohou panovat uvnitř skupiny vztahy?
Skupiny
Sociální skupina je sdružení lidí (tvořené dvěma nebo více osobami), mezi nimiž se vytvořily nějaké vzájemné vztahy. Členy skupiny spojuje: vzájemná komunikace, normy, vzájemná očekávání a společně vykonávaná činnost. Skupina vystupuje jako subjekt, umožňuje dosahovat nějaký cíl a má pro členy určitý význam (uspokojování potřeb sounáležitosti a sebeprosazení).
Kromě sociálních skupin rozlišujeme též seskupení (agregáty) – které vyjadřují prostorové soustředění osob (v domě, obci, v organizaci) a sociální kategorie, kde dochází k rozlišení podle společného znaku (věk, pohlaví – statistické údaje).
Dělení skupin a vztahy ve skupině
Skupiny můžeme dělit dle několika kritérií.
Podle velikosti:
- malé – interpersonální vazby, vztahy mezi všemi členy (rodina,sportovní oddíl, zájmový kroužek)
- velké – vztahy zprostředkované, vzájemně se obvykle neznají, zdůraznění pozic a rolí, společný cíl, přesvědčení, ideologii, symboly (odznaky, vlajky, stejnokroje, obřady)
Podle povahy vazby mezi členy:
- primární – založeny na osobním kontaktu svých členů, vztahy jsou pro členy hodnotou, výrazně motivují chování a změnu chování
- sekundární – význam má skupina nikoli vztahy mezi členy, neosobní vztahy, účelem je dosahování cílů (odbor, organizace)
Podle způsobu vzniku, pozic členů a jejich vzájemných práv a povinností
- formální – záměrně vytvářené, definovaný cíl, určené vazby a z nich vyplývající povinnosti, účelové chování
- neformální – spontánní, významná je osobnost členů, vedoucí skupiny dosahují svého postavení zpravidla na základě všeobecné obliby a uznání
Podle přesvědčení člena skupiny o svém členství:
- členské (in-group) – člověk se považuje za člena skupiny a používá v souvislosti sní výrazu MY
- nečlenské (out-group) – člověk necítí s příslušnou skupinou nic společného, distancuje se od těch, které označuje výrazem ONI
- referenční – skupina, jejíž hodnoty a normy jedinec přijímá a respektuje její vzory chování (identifikuje se s ní)
Všichni členové nemají ve skupině stejné postavení, pozice a obliba jedinců ve skupině se v průběhu času může měnit. Pro zobrazení vzájemných vztahů jednotlivých členů ve skupině se používá sociogram. Na začlenění jedince do skupiny má vliv jeho socializace, osvojení si norem a hodnot skupiny.
Zdroj:
http://www.studium-psychologie.cz/socialni-psychologie/6-skupiny.html