Česká republika je velmocí marihuany, říká nová statistika. Každý pátý Čech ji někdy zkusil

„každý pátý mladý Čech ve věku 15–34 let měl někdy zkušenost s marihuanou“

Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost vydalo novou statistiku, ze které vyplývá, že každý pátý mladý Čech ve věku 15–34 let měl někdy zkušenost s marihuanou. Společně s Francií nás tak statistika řadí mezi evropské špičky v užívání THC. Dosáhli jsme 37% podílu zkušenosti s marihuanou, oproti průměrné hodnotě 18 procent z ostatních zkoumaných zemí Evropy.

 

 

Statistika také zjistila, že zájem o tuto drogu stále narůstá, a to nejen ve skupině 15–19 let, ale i mezi starší vrstvou obyvatel, tj. 35–49 let.

Mezi další nejběžnější drogu patří MDMA, tedy extáze, se kterou má zkušenost 3,5 procent Čechů mezi 18 a 34 lety. Bavit se u nás tedy skutečně umíme.

Kromě marihuany jsme také mistři ve výrobě pervitinu. Podle studie bylo v Evropě objeveno 291 ilegálních varen na výrobu metamfetaminu, přičemž z toho 263 varen právě v České republice. Podíl výroby pervitinu v domácích podmínkách je přitom menší, naopak se přesunul spíše do velkovýroben. Zpráva uvádí na 34 tisíc českých konzumentů metamfetaminu a téměř 13 tisíc uživatelů heroinu.

www.refresher.cz

Sdílejte článek!

Autor příspěvku: Sandra Hašková

Je mi 22 let a studuji na Univerzitě Pardubice. Věnuji se zde oboru Sociální antropologie. Svůj volný čas nejraději trávím se svojí rodinou, ať už v místě mého bydliště v Okříškách nebo na nějakém společném výletě. S výlety souvisí další moje záliba, a to cestování. Velmi ráda poznávám nové země, nové lidi, jejich kulturu a zažité tradice. Ve volném čase si jdu také ráda zaplavat nebo si přečtu knížku. Nejvíce si však vážím času stráveného v přírodě na čerstvém vzduchu.