Po osmi dnech zdolal Čech Adam Ondra téměř kilometr dlouhou Dawn Wall.
Nejstrmější a nejhladší cestu na stěně El Capitan v Yosemitském národním parku. Zdolal ji “volným přelezem“, tedy pouze pomocí vlastní síly. Lana a skoby ho jen chránily před pádem.
„Samozřejmě jsem hodně unavený, ale hodně šťastný. O tom to asi celé je,“ řekl Českému rozhlasu Adam Ondra po zdolání posledních úseků na Dawn Wallu, nejstrmější a zároveň nejhladší cestě stěny El Capitan v Yosemitském národním parku.
„Dolezli jsme nahoře k prvnímu stromu, začalo sněžit a teprve tehdy bylo jasné, že se mi splnil sen. Perfektní načasování,“ dodal.
Zdolání tisíc metrů vysoké cesty trvalo českému lezci 8 dní, to není ani polovina času, kterou při prvovýstupu před rokem potřebovali Američané Tommy Caldwell a Kevin Jorgeson. Ostrému pokusu předcházela několikatýdenní příprava.
„Snažil jsem se zapamatovat každý chyt, každý stup. Roli hrají opravdu detaily, jestli se postavím o milimetr vedle. Teoreticky by to šlo vylézt za jeden den, ale to se mi nepodařilo, asi na to nemám výkonnost,“ vysvětlil Ondra.
Stěna je rozdělena na 32 lanových délek, krizové momenty překonal Adam Ondra v polovině cesty. „Čtvrtý den jsem čelil nejtěžší 14. délce, která má obtížnost 9A, ale ani po osmi pokusech se mi to nepodařilo. Tehdy jsem věděl, že to bude hodně komplikované. Hodně to zvýšilo tlak. Naštěstí se to pátý den podařilo,“ vzpomíná.
V ten samý den vylezl i velmi těžkou patnáctou délku „A pak už jsem se psychicky uklidnil a věřil jsem, že by to mělo jít,“ říká Adam Ondra.
Výkon brněnského rodáka je unikátní tím, že jde o „volný přelez“. Různé jisticí pomůcky jako lano, vklíněnce, skoby se při něm používají jen jako jištění ve smyslu ochrany před pádem na zem, ale ne pro postup vzhůru. Adam Ondra navíc po celých 8 dní stěnu neopustil. Nocoval v závěsném stanu.
Zdroj: www.rozhlas.cz