12. listopad 1933 – den, kdy se zrodila Lochnesská nestvůra

Jak asi všichni víte, Lochnesská nestvůra je záhadný živočich, který se údajně vyskytuje ve skotském jezeře Loch Ness. Podle hlášení různých pozorovatelů by měl být tento „zázrak“ dlouhý 15-20 metrů a jeho krk by měl dosahovat až tří metrů.

O tom, jestli Lochnesská příšera opravdu existuje se vedou mnohaleté spory. Někteří lidé zasvětili celý život pátrání po tajemné nestvůře, jiní pokrčí rameny a nepřikládají jí žádný význam.

Vůbec nejstarší dochovaná zmínka o Lochnesské příšeře pochází ze 6. století z díla o sv. Kolumbovi. Ten měl v roce 565 zachránit jednoho z Piktů, který byl napaden příšerou – a to kdesi u řeky Ness, tedy nikoli u jezera. Od té doby vznikl nespočet textů, které se o tvorovi z Loch Ness zmiňují. Největší zájem o nestvůru vyvolat článek z roku 1871 od výzkumníka D. Mackenzieho. Dlouho to vše byly však pouze nepodložené spekulace.

Teprve rok 1933 se stal opravdu přelomovým v pátrání po Lochness. V tomto roce byl hlášen patrně nejtěsnější kontakt s živočichem, když manželé projíždějící autem po pobřeží jezera museli zastavit, protože přes cestu se plazilo tmavé, tlusté tělo a nakonec zmizelo ve vodě. V téže roce vznikla první fotografie!

V dalších letech 20. století byla Lochneska několikrát nafilmována a fotografována (známá fotografie gynekologa R. K. Wilsona, otištěná v roce 1934 v Daily Mailu, byla podvrhem, jak dosvědčil před smrtí začátkem 90. let jeho přítel Ch. Spurling, jenž byl výrobcem nafocené hračky ze dřeva a plastu, viz foto v anglické verzi Wikipedie), ale žádný získaný dokument není natolik přesvědčivý, aby ho bylo možno uznat za bezesporný důkaz existence živočicha.

Od 60. let 20 století byla podniknuta řada pokusů o zachycení stopy živočicha různými fyzikálními přístroji. Pomocí sonaru byl důkladně prohledáván celý povrch jezerního dna. Na břehy jezera byly umístěny filmové kamery s nočním viděním, které byly automaticky spouštěny pohybem v zorném poli objektivu. Japonská expedice prohledávala vody jezera za pomoci miniponorky. Patrně největší akcí byl prakticky dvouletý monitoring jezera týmem televize BBC, pořádaný v letech 2002–2003. Žádný z těchto přístrojů však nepřinesl jasný důkaz existence Lochnesky.

Zatím se tedy skutečně neví, zda-li Lochneska existuje nebo se jedná o pouhý výmysl pro „blázny“. jedno je však jisté, Lochnesská příšera je velmi dobrý byznys – heslo „Lochnesská příšera“ zadá do vyhledávače každý měsíc na 200 tisíc lidí. Turisté v okolí jezera každý rok utratí takřka miliardu korun.

 

zdroje:

https://cs.wikipedia.org/

http://stream.cz/

 

 

Autor příspěvku: Veronika Billová Rivolová