Pomáhat se musí!

„Každý člověk se může ocitnout v situaci, kdy bude jeho život záviset na pomoci druhých.“, tak zní motto Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce.

Pomoc druhých rozhodně ocení ti, kteří potřebují krevní transfuzi. Darovat krev může každý, kdo splní následující podmínky. Dárce musí být ve věku od 18 do 60 let, přičemž horní věková hranice není pevně daná, ale po šedesátém roce života jít darovat krev se nedoporučuje. Osoba musí vážit více jak 50 kg, nesmí být zraněna, nemít opar, nesmí být v posledním týdnu před darovaním na trhaní zubů. Dále nesmí být zájemce v posledním měsíci očkován proti žloutence B. Podmínek je celá řada. Pokud by ses chtěl ještě něco dozvědět, rozhodně navštiv facebookovou skupinu dárců krve v Třebíči: https://www.facebook.com/DarcikrveTrebic/ .

Když někdo jde darovat krev vícekrát, bývá jeho snaha oceňována medailí prof. MUDr. Jana Jánského ( bronzovou za 10 odběrů, stříbrnou za 20 a zlatou za 40 odběrů). Na darování krve by člověk neměl chodit dříve, než uplynou alespoň 3 – 4 měsíce od poslední návštěvy. Výjimkou je první návštěva, od které se doporučuje přibližně roční pauza. Pomáhat lidem v nouzi je šlechetný čin. Ti, kdo si myslí, že je to zbytečné, by se měli zamyslet a přehodnotit své stanovisko, protože nikdy nikdo neví, kdy bude nějakou pomoc sám potřebovat.

 

Autor: Pavel Saitl

Zdroj: Společnost pro transfuzní lékařství ČLS JEP

Autor příspěvku: Veronika Billová Rivolová