Známý rodák obce Rešice

Narodil se v Rešicích, v osmi letech mu zemřela matka. Vystudoval obchodní akademii v Brně, dále šel studovat vojenskou akademii v Hranicích na Moravě. Byl členem skupiny Out Distance a zúčastnil se též operace Anthropoid, která se mu stala osudnou.

Řeč je samozřejmě o Adolfu Opálkovi, který se narodil 4. ledna roku 1915, tudíž by tento rok slavil 105. narozeniny. Narodil se sice v Rešicích, ale nevyrůstal zde, protože byl nemanželské dítě a jeho matka se sním odstěhovala do Rokytné.

Když začala válka, Adolf Opálka nechtěl jen nečinně přihlížet a čekat, co se stane. Po okupaci se rozhodl odejít do zahraničí. Nejprve odešel do Malých Bronowic nedaleko Krakova, odtud do Francie a po pádu Francie se dostal až do Velké Británie, kde ho čekal další výcvik. Pod vedením exilové vlády se ve Velké Británii shromažďovaly československé jednotky. Ve Skotsku Adolf Opálka podstoupil speciální výcvik a byl zvolen velitelem skupiny Out Distance. Cílem paraskupiny Out Distance bylo provádět sabotážní akce. Jednou takovou akcí bylo i bombardování plzeňské Škodovky. Tato akce byla ovšem neúspěšná. Zde se Adolf Opálka poprvé setkal s Janem Kubišem a Jozefem Gabčíkem.

Poslední sabotážní akcí, které se Adolf Opálka účastnil, byla operace Anthropoid. Jak jistě všichni víme, jednalo se o atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Atentát byl úspěšný, podařilo se Reinharda Heydricha zneškodnit, ale parašutisté byli zrazeni jedním z vlastních mužů, Karlem Čurdou. Ten se šel přiznat gestapu ke svému činu a navíc i vyzradil polohu úkrytu zbývajících parašutistů. Po boji v pravoslavném kostele Cyrila a Metoděje všichni parašutisté padli. Většina z nich se raději sama sprovodila ze světa pozřením kyanidové pilulky nebo kulkou do hlavy. Adolf Opálka byl po smrti povýšen na plukovníka a jeho památník stojí v jeho rodné obci Rešice.

 

Zdroj: resice.cz

Autor: Pavel Saitl

Autor příspěvku: Veronika Billová Rivolová