Mezinárodní den studentstva aneb Události 17. listopadu

V neděli, 17. listopadu, si nejeden z nás vzpomněl na Sametovou revoluci. Ovšem toto datum nesouvisí pouze s výročím revoluce, nýbrž má kořeny mnohem hlouběji, v dobách, kdy ve světě zuřila válka.

Vše začalo, když nacistické Německo okupovalo Československo. Dne 28. října  roku 1939 se strhla v Praze demonstrace, kterou jednotky SS tvrdě potlačily střelbou. Při demonstraci zemřeli dva mladí lidé: Václav Sedláček, pekař, na kterého se bohužel častokrát zapomíná a také Jan Opletal, student medicíny. Václav Sedláček zemřel již při převozu do nemocnice, Jan Opletal svůj boj se životem prohrál od 14 dní později.

Studentstké organizace uspořádali 15. listopadu smuteční průvod s rakví mrtvého Opletala. Po pohřbu se v ulicích rozpoutaly další roztržky, které musela řešit pořádková služba. Reakce na tyto nepokoje nenechala na sebe dlouho čekat.  Den po pohřbu Adolf Hitler nařídil uzavřít české vysoké školy formálně na tři roky, ve skutečnosti byly uzavřené až do konce války, dále přikázal rozehnat jakékoli hloučky lidí a byl dokonce ochotný srovnat Prahu se zemí, pokud by došlo k nějaké další demonstraci.

Další den bylo 9 vůdčích osobností studentských skupin popraveno ( J. Adamec, J. Černý, M. Frauwirth, J. Klíma, B. Koula, J. Matoušek, F. Skorkovský, V. Šafránek, J. Weinert) , přes 1 100 studentů posláno do koncentračního tábora Sachsenhausenu, ve kterém strávili další tři roky.

V Londýně roku 1941 se studentské organizace usnesly, že 17. listopad bude Mezinárodní den studentstva. Jedna zajímavost na závěr. Mezinárodní den studentstva je jediným mezinárodním dnem, který má svůj původ v naší republice.

 

Obrázek: Zleva Jan Opletal, vpravo Václav Sedláček

Zdroj: www.slavne-dny.cz

Autor: Pavel Saitl

Autor příspěvku: Veronika Billová Rivolová