Změna času už o víkendu. Proč???

Ať už jste zastánci toho, že si dvakrát do roka přetáčíme hodinky buď o hodinu dopředu či dozadu, nebo patříte k těm, kteří na to neustále nadávají… Někdo vlastně ani neví, proč se tak děje. Tak si to pojďme připomenout.

Už tento víkend, v noci ze soboty 28.10. na neděli 29.10., se přetočí čas o hodinu zpět. Ve tři hodiny ráno ručičky našich hodinek poputují na číslo dva. Tento čas, který budeme užívat zase až do března 2018, se nazývá chybně „zimní“, správné označení je však čas standardní či astronomický, protože takto by to správně mělo být po celý rok. Proč to tak tedy není?

Za všechno může elektřina

K prvnímu zavedení tzv. letního času došlo v roce 1916 během první světové války. Důvodem byly delší letní dny a kratší noci. Vláda prostě chtěla ušetřit a v letním období zapínat pouliční osvětlení později. Lidé jsou v létě aktivnější ve večerních hodinách než v ranních a tak se nabízelo večer trošku „popostrčit“ na dobu, ve které ještě svítí slunce. Dnes se ale tyto úspory za elektřinu rovnají téměř nule. Proto se ozývají hlasy kritiků, kteří chtějí s věčným přetáčením hodinek skoncovat.

Kdo všechno si čas přetáčí?

Jelikož jako první země přešly na střídání času Německo a Rakousko-Uhersko, nevyhnulo se to ani českým zemím. Postupně se přidala téměř celá Evropa a také státy Severní Ameriky.

Nezbude nám tedy nic jiného, než si tuto neděli o hodinku déle přispat. To ale zase není tak nepříjemné, co myslíte?

Autor příspěvku: Veronika Billová Rivolová