Ženy potřebují více spát

Divíte se, dámy, když se teprve v posteli protahujete a váš partner už má za sebou dávno ranní kávu i snídani? Pánové, divíte se, proč je vaše partnerka po ránu podrážděná nebo dokonce nesnesitelná, když se vůbec nic nestalo? Důvod může být jednoduchý – nedostatek spánku.

Spánek ovliňuje multitasking
Američtí vědci z Centra pro výzkum spánku na Loughborough University se v nedávné době zaměřili na výzkum spánku u žen a mužů a došli k závěru, že ženy potřebují daleko více kvalitnějšího spánku, než muži. Vše je dáno samotným naprogramováním obou pohlaví. Muži se většinou koncentrují pouze na jednu činnost a jeden úkol, tudíž nezatěžují mozek tolik jako ženy, které zvládají více úkolů v současném okamžiku a zatěžují tak mozek mnohonásobně více. A jelikož během spánku dochází k obnově mozku a regeneraci oblastí mozku zodpovědných za řeč, paměť a myšlení, je logické, že více namáhaný ženský mozek potřebuje více času pro regeneraci a tudíž delší dobu spánku. Toto samozřejmě neplatí jen u žen, ale i u mužů, kteří používají při práci laterální myšlení a vyhledávají nové alternativy, postupy či možnosti.

Deprese, diabetes, srdeční problémy
Vědci z týmu university Duke v Severní Karolíně při svých výzkumech, kdy oslovili 210 dobrovolníků, navíc zjistili, že ženám, které trpí nedostatkem spánku, hrozí mnohem větší riziko psychických problémů, depresí, agresivity, úzkosti, srdečních onemocnění a vzniku diabetes, než mužům. Pro vznik těchto problémů pak stačí, aby žena nedostatečně spala nebo špatně usínala (déle než půl hodiny) dvakrát v týdnu, a už se zařazuje do skupiny, která je ohrožena těmito problémy. Dle průzkumů má více jak třetina žen, které špatně spí, naměřené takové množství bílkovin, které signalizuje nebezpečí srdečního onemocnění.

Sexuální nechutensktví
Studie prováděná ředitelkou milánského Centra gynekologie San Raffaele-Resnati, Alessandrou Graziottinovou poukázala na to, že nedostatek spánku vede jak ke snížení životní energie, ale i k poklesu touhy po intimním životě. Chronický stres, který je způsoben nedostatkem spánku, zvyšuje hladinu adrenalinu a zároveň tak dochází i ke zvyšování hladiny prolaktinu, který funguje jako tlumič sexuální touhy. Tato studie také poukázala na to, že kromě sexuálního nechutenství stoupá při nedostatku spánku o 30% riziko vzniku rakoviny prsu a v 82% vzrůstá pravděpodobnost vysokého krevního tlaku v těhotenství a riziko předčasného porodu.

Zdříměte si
Pokud během dne pociťujete únavu a podráždění způsobené nedostatkem spánku, využijte jednu z nejrychlejších úlevných technik a na chvíli si zdřímněte. Krátké zdřímnutí, které by nemělo trvat déle jak hodinu a půl, vás nabudí a zlepší činnost vašeho mozku. Německý tým vědců pod vedením lékaře Olafa Lahla dokázal, že i krátký, šestiminutový spánek dokáže oživit mozek a nastartovat v něm paměťové procesy. V rozporu s tímto tvrzením jsou Britové, kteří tvrdí, že k nastartování mozku je potřeba alespoň 20 minut spánku. Jako u všeho, vždy záleží na daném člověku, a tak vy sami nejlépe poznáte, jaká doba odpoledního „šlofíčku“ je pro vás ideální.

Zdroj: www.nicm.czwww.zapnimozek.cz

Autor příspěvku: Jan Burda

Práce a aktivity pro děti a mládež mě naplňují bez ohledu na to jestli je dělám jako dobrovolník nebo jako zaměstnanec. Ícko je velkým koníčkem.