Zamrznutí rozumu

Jdete na pracovní pohovor nebo k důležité zkoušce ve škole, jste zcela připravení, ale dojde na věc a vy máte naprosté okno? Není to nic neobvyklého. Hraje zde největší roli stres. V klidovém režimu byste věděli vše a jednali úplně jinak. Nikdy stres neodstraníte úplně, ale můžete jej alespoň minimalizovat. Při čtení níže se dozvíte, jak se stresem nakládat, aby Vás co nejméně ovlivňoval. 

„Ačkoliv jsem se předem pečlivě připravovala, v ten moment jsem vůbec nevěděla, co mám dělat. Seděla jsem jako opařená, měla jsem totální okno.“ Takto popisovala svůj výkon u pracovního pohovoru jedna z mých studentek. Její zkušenost není nějak ojedinělá. Podobnou reakci – zamrznutí, paralýzu, neschopnost jakkoliv reagovat – možná znáte i ze svého života. Může jít o zkoušku ve škole, přednášení před lidmi, první dialog s mužem či ženou vašich snů, důležité jednání…

Ve všech těchto situacích hraje velmi důležitou roli stres. Po teoretické stránce můžete být připraveni, jak chcete, mít nadrilované odpovědi na záludné dotazy, vypilované argumenty. Ale pokud nedokážete ovládnout svůj stres, vždycky budete v důležitých okamžicích oslabení.

Pod vlivem stresu vaše tělo a zejména váš mozek funguje zcela jinak než za normálních okolností. Stres je evolučně dlouho budovaná nouzová reakce člověka na situaci, která ho ohrožuje na zdraví nebo životě. Přepíná člověka na „nouzový režim“ – jeho prioritou se stává přežití, vše ostatní musí stranou.

Problémem je, že v dnešní společnosti nám stresovou reakci nespouští pouze situace, kdy jsme skutečně ohroženi na životě a zdraví (například při fyzickém napadení), ale také situace společensky náročné. Dobrou zprávou je, že ovládnutí stresu se lze naučit a mít ho tak v každou chvíli pod kontrolou.

Čtyři chvaty proti stresu

Nabízím vám některé postupy a techniky, které vám v tom mohou pomoci. Všechny pocházejí z mé praxe a mají za sebou dlouhé testování v reálných podmínkách. Mezi mé klienty patří například záchranáři, ochranky, bodyguardi a další, u kterých je dokonalý výkon často doslova otázkou života a smrti (nebo alespoň těžkého zranění). Pokud tyto postupy fungují v jejich podmínkách, tím spíše jsou vhodné pro použití v každodenním životě.

Kontrolované dýchání

Jedním z nejefektivnějších nástrojů pro snížení úrovně stresu je kontrolované dýchání. Stresovou reakci v těle způsobují stresové hormony, zejména adrenalin, ale i některé další. Ty bleskově rozjíždí kaskádu reakcí, které z těla udělají stroj na přežití. Pumpují krev do velkých svalů, aby byl člověk rychlejší a silnější, a odvádí ji z povrchu těla, aby při případném zranění tolik nekrvácel. Vypínají vývojově nejmladší mozek (neokortex) a vše, co ovládá: logické myšlení, vybavování si věcí z paměti, dokonce i schopnost artikulovat.

Receptor, který ovládá uvolňování hormonů, se řídí srdeční frekvencí. Čím rychleji vám bije srdce, tím více stresových hormonů se uvolňuje do krve. Se srdeční frekvencí je také úzce propojen dech. Pokud se rozeběhnete na autobus, začne vaše srdce bít rychleji, protože svaly při námaze potřebují více kyslíku. Když autobus doběhnete, budete rychle oddychovat.

Ale nemusí jít ani o fyzickou námahu. Pokud si doma čtete knížku a průvan zabouchne okno, leknete se. Nastane okamžitá stresová reakce, z nadledvinek se vám do krve uvolní stresové hormony a tělo se začne připravovat na útěk. Srdce začne pumpovat stres do svalů… Jakmile si o vteřinu později uvědomíte, že šlo jen o okno, ulevíte si. Ale váš dech bude výrazně zrychlený.

Autor příspěvku: Veronika Billová Rivolová