Kola versus auta – promítání švédského dokumentu

Kdy:
21.9.2017 @ 17:00
2017-09-21T17:00:00+02:00
2017-09-21T17:30:00+02:00
Kde:
Sál hudebního oddělení Městské knihovny Třebíč
Hasskova 92/22
Vnitřní Město, 674 01 Třebíč
Česko
Náklady:
Zdarma
São Paulo, Los Angeles nebo Toronto jsou známé svou problematickou dopravní politikou. Diktát automobilového průmyslu, leckde nejvýraznějšího zdroje financí pro městské i státní kasy, má fatální dopad na celý městský prostor, plynulý pohyb obyvatel, jejich čas i zdraví.

Dokument sleduje, jak se pro řadu jedinců stala východiskem městská cyklistika a jak spolu se zvyšujícím se počtem cyklistů sílí po celém světě občanské iniciativy na jejich podporu. Film se dotkne situace ve městech, kde se kola stala převažujícím dopravním prostředkem (Berlín, Amsterdam či Kodaň). Inspirativní snímek má široký záběr, dává prostor nápaditým komentářům a představuje různé aspekty boje cyklistů o bezpečný pohyb ve městech – s vtipem, nadhledem a za přitažlivého hudebního podkresu.

 

Komu patří ulice, jak se to má s lidskou vzájemností v dopravě, kdy se začnou obyvatelé měst dožadovat změny, kdo všechno trpí kolonami a mají lidé právo na bezpečný pohyb městem na kole? Film Kola versus auta diváky vtahuje do dění v několika světových metropolích. Velký prostor dostávají příběhy lokálních cykloaktivistů, zazní ale i hlasy urbanistů, kodaňského taxikáře, politiků a mnohých dalších.

Stopáž: 88 minut.

Vstup zdarma.
Akce se koná se v rámci Evropského týdne mobility/Dne bez aut
ve spolupráci s třebíčskými organizátory festivalu Jeden svět.

Projekt Knihovna All – inclusive byl finančně podpořen z Grantového systému Zdravého města Třebíč 2017.

Autor příspěvku: Veronika Billová Rivolová