Česko – slovenský den

Kdy:
10.11.2018 @ 15:00
2018-11-10T15:00:00+01:00
2018-11-10T15:15:00+01:00
Kde:
Sál hudebního oddělení a dospělé oddělení MK
Hasskova 102/2
Vnitřní Město, 674 01 Třebíč
Česko
Přijďte si v sobotu 10. listopadu připomenout do knihovny slovenštinu, slovenskou literaturu i slovenské písničky. Byť se totiž před pětadvaceti lety společný stát Čechů a Slováků rozpadl, zůstáváme i nadále národy, které mají nejen společnou minulost, ale jsou si v mnoha ohledech nejbližší.
Program:
Rozprávky i básničky pro všechny dětičky (15:00)
Vystoupení dětí ze ZŠ Horka – Domky Třebíč s pásmem českých a slovenských básniček.
 
Lubomír Smatana: Jánošíci s těžkou hlavou / Mýty a realita Slovenska očima českého reportéra (cca 15:15)
Proč slovenský národní hrdina Juraj Jánošík nejspíš nikdy neochutnal halušky? Proč je z Košic blíž do Prahy než do Bratislavy? Kolik salaší přežívá v horách na prahu nového století? A proč euro kazí servírkám postavu? Mnoho podobných otázek a odpovědí přináší reportérské dílo Ľubomíra Smatany, které je patrně prvním seriózním průřezem života našich sousedů na Slovensku. Beseda s autorem stejnojmenné knihy, o které její kmotr Tomáš Hanák prohlásil: „Čtení pro všechny, kteří mají smutný pocit, že se jim Slovensko vzdaluje – s každou kapitolou se jim bude zase přibližovat.“
Ľubomír Smatana, rozhlasový reportér.  Narodil se na Slovensku, vyrostl ale v Horním Slavkově.  V letech 2006–2010 působil jako stálý zpravodaj Českého rozhlasu na Slovensku. Je autorem  knihy Jánošíci s těžkou hlavou, která reportážním způsobem vykresluje realitu současného Slovenska, čtenáře zavádí do různých míst a seznamuje netradičním způsobem se životem lidí.
Představení Divadla hudby a poezie Agadir: Peter Mišák / Rút (cca 17:00)
Dvojjazyčné pásmo poezie slovenského básníka konkretizuje myšlenku česko-slovenské literární spolupráce. V dramatické podobě představuje monotematickou básníkovu sbírku Rút. Fiktivní dialog s jedním z nejvýraznějších starozákonních příběhů, který zneklidňuje lidstvo po celá staletí. Ústřední motiv doplňují reflexivní verše z další básnické sbírky: Rozhovor na ulici. Znepokojivé otázky, plné bolestného rozpoložení a duchovního vzdoru. Nikdy nebudeme přesně vědět, ale stále se budeme ptát.
Divadlo hudby a poezie AGADIR bylo založeno v roce 1965 a působí na Moravě nepřetržitě už 50 let. Sdružuje lidi, kteří mají rádi hudbu a novodobou literaturu a chtějí se o svou radost podělit s ostatními. Spolupracuje s Českým centrem Mezinárodního PEN klubu.  Formou scénického čtení s názvem „Agadir uvádí…“ představuje současné autory, těm dosud nezavedeným pomáhá proklubat se na svět.
Dvorkaři: Pásmo písní českých i slovenských (cca 18:00)
Ve vystoupení známého třebíčského hudebního sdružení tentokrát zazní písně české i slovenské.
 
Doprovodný program:
Výstavka knih ve slovenštině a knih s tématikou Slovenska z fondu MěK v Třebíči, bibliografie na téma Slovensko a slovenská literatura, malé česko-slovenské občerstvení.
Akce projektu „Osmičkový rok v třebíčské knihovně“ finančně podpořeného MK ČR, program Knihovna 21. století.

Autor příspěvku: Veronika Billová Rivolová