Státní maturita za Vámi? Jak teď na ústní?

Blahopřejeme všem úspěšným řešitelům státních maturit za rok 2019. Zvládli jste to a zasloužíte si pochvalu. Ty, kterým štěstí tolik nepřálo, chceme povzbudit – nezvládnutá zkouška není konec světa, v září se to povede. Jak se teď ale připravit na zkoušku ústní? 

Ústní maturitní zkouška může být docela oříšek, protože nezáleží jen na tom, jak dobří jste v dané oblasti. Důležité je umět zkoušející přesvědčit i řečí těla a sebevědomím. Následující tipy vám mohou pomoci se připravit a odbourat kousek stresu, který na vás určitě leží.

Chování u maturity?

  • oční kontakt
  • úsměv
  • tvařte se sebevědomě

Důležité je hlavně mluvit pomalu. Každý jsme asi od učitelů slyšeli historku o tom, jak žák z nervozity látku v sedmi minutách odhrkal, a pak se na sebe zbytek času dívali. Zkuste teď výjimečně používat výplňová slova, doprovodné myšlenky a asociace, které vás v souvislosti s daným tématem napadají.

Tip, který starší maturanti dávají těm mladším, je vyzkoušet si maturitní zkoušku doma. Zkuste si vylosovat číslo otázky, jít na 15 minut na potítko, a pak další čtvrthodinu o daném okruhu mluvit. Ustálíte si rychlost, tvorbu vět i myšlenky.

Poslední tipy při příchodu do místnosti

No a nakonec, jak se chovat při příchodu k maturitní komisi. Jak zmiňujeme výše, důležité je navázat oční kontakt. Při příchodu do místnosti se po zkoušejících podívejte a usmějte se na ně. První dojem dělá své. Druhým tipem je neprojevovat emoce při vylosování otázky. Komisi to jen může rozhodit. Při psaní informací na potítku si napište ty, které neudržíte dlouho v paměti. Ty známé, na které si vzpomenete i o půlnoci vynechte. Při zkoušce samotné se nebojte být sami sebou. Pokud vás napadne nějaká přiměřeně vtipná situace, která souvisí s tématem, nebojte se ji sdělit. Zkoušející to po náročném dni ocení.

 

Hodně štěstí u ústních maturit!

 

Autor: Jan Vejtasa

Zdroj: https://jakserychlenaucit.cz/jak-zvladnout-ustni-maturitni-zkousky/

Autor příspěvku: Veronika Billová Rivolová