Sejf na mobil, který přinese zážitek bez rozptýlení

Bojíte se o svůj telefon, když ho musíte na některých koncertech odevzdat? Máme elegantní řešení.

Pokud chcete jít na koncert Alicii Keys, Maxwella nebo Guns N’ Roses, připravte se na to, že svůj mobil můžete rovnou nechat doma. Pokud si ho totiž budete chtít s sebou vzít na představení zrovna těchto interpretů (asi jako většina z nás), dostane váš telefon speciální uzamykatelné pouzdro Yondr.

Nebudete tak mít šanci pořizovat videa a fotky a umisťovat je na sociální sítě dřív, než koncert skončí. Naopak si budete moct naplno užít show bez vyrušení a obav z toho, jestli pořídíte dostatečně cool záznam.

Filozofie tvůrců Yondru je tedy jasná. Fakt, že smartphony podstatně změnily naše životy, je nepopiratelný. Znamenají však značné rozptýlení. Účel Yondru je jednoduchý – ukázat nám, jak silný pro nás samotný okamžik může být bez toho, abychom se neustále snažili o jeho zdokumentování. Ve světě přeplněném technologiemi tak Yondr pomáhá umělcům, organizacím i jednotlivcům zachovat autenticitu, soukromí a exkluzivitu.

Jak ale pouzdro Yondr vlastně funguje? Když návštěvníci chtějí vstoupit na akci, kde panují pravidla Yondr, dostanou na svůj mobil speciální obal. Tento obal se zamkne (s mobilem nastaveným na vibrace uvnitř) v momentu, kdy vstoupí do tzv. phone-free zone, tedy obvykle do hlediště.

Návštěvníci tak nemusejí svůj telefon nikomu odevzdávat a ztratit tak svůj majetek z dohledu. A současně si mohou užít zážitek bez jakýchkoliv rozptýlení.

V případě, že návštěvník potřebuje svůj telefon použít, jednoduše vystoupí s phone-free zóny a pouzdro se odemkne. Celý systém se tak nápadně podobá zákazu kouření v nejrůznějších institucích.

Dá se očekávat, že o pronájem pouzdra Yondr (nebo obdobných systémů) brzy projeví zájem i další strany – například divadla, restaurace a zejména školy. Během roku 2016 byla technologie využita na 57 akcích a ve 300 školách v USA. Zájem může přijít i ze strany jednotlivců – při pořádání svateb nebo jiných oslav může být tento „sejf“ velice užitečným pomocníkem.

Zakladatelem Yondru je 29-ti letý Graham Dugoni, u kterého byste spíše očekávali, že bude sympatizovat se svými vrstevníky, kteří bez svého telefonu nedají ani ránu. Opak je ale pravdou.

Během posledních deseti let si Dugoni stále více uvědomoval a čím dál víc ho rozčilovala skutečnost, že jsou lidé přilepeni ke svým mobilům a že se sociální interakce z očí do očí stále víc upozaďuje. Současně si začal všímat vzrůstajících problémů s narušením soukromí.

Yondr ho napadl v roce 2013, když navštívil koncert v San Francisku, kde zpozoroval, jak nějací lidé natáčí opilého tančícího muže. Toto video se pak bez souhlasu onoho muže objevilo na Youtube. „Neustálé nutkání zaznamenávat každý okamžik je jistým druhem onemocnění naší kultury,“ tvrdí Dugoni.

Dugoni sestrojil prototyp Yondru v roce 2014 a utratil při tom 15 tisíc dolarů ze svých úspor. Největší výzvou pro Dugoniho bylo sehnat peníze na výrobu, protože třeba investoři ze Silicon Valley považovali myšlenku akcí bez telefonů za absurdní. Štěstí se na Dugoniho obrátilo v jeho rodném Portlandu, kde od investorů sehnal nejdříve 100 tisíc dolarů a v roce 2015 dalších 75 tisíc.

Společnost si nyní vydělává pronájmem pouzder na jednotlivé události – každé po 2 dolarech za den. Začínají se objevovat i zájemci, kteří by chtěli zařízení nejenom pronajmout, ale i odkoupit, což je jen otázkou času.

Autor příspěvku: Veronika Billová Rivolová