Je tomu přesně 170 let, co se narodil první prezident Československa, Tomáš Garrigue Masaryk. Ačkoliv ho nyní společnost vnímá jako oblíbeného prezidenta, byly i doby, kdy ho obyvatelé neměli rádi, protože si stál za svým názorem.
Narodil se 7. března 1850 v Hodoníně jako prvorozený syn kočího a kuchařky na císařském statku. Učil se kovářem, studoval na gymnáziu, kde složil maturitu a poté se učil na filosofické fakultě na univerzitě ve Vídni. Ve svých 28 letech se oženil s Američankou Charlotte Garrigue.
Masaryk po studiích založil časopis „Athenaeum“, kde na sebe poprvé upozornil, když zpochybnil pravost rukopisů zelenohorského a královédvorského, čímž rozpoutal národní aféru. Během první světové války Masaryk nesouhlasil s politikou Rakouska-Uherska, a tak spolu s Benešem a Štefánikem založili Československou národní radu v Paříži. Po válce byl za své absence zvolen prezidentem. Když se vrátil do Prahy, všichni ho nadšeně vítali a podávali si s ním ruce. Začátky republiky nebyly jednoduché, ale nově vzniklý národ je přestál. Prezident Masaryk vydržel ve funkci celkem 17 let. Zemřel na zámku v Lánech v roce 1937 těsně před druhou světovou válkou.
Zdroj: wikipedie.cz
Autor: Pavel Saitl